Unijne Certyfikaty Covid zgodnie z rozporządzeniem będą stosowane od 1 lipca. Jednak już teraz niektóre państwa członkowskie mogą korzystać z systemu. Dotyczy to tych państw, które przeszły testy techniczne ii mogą wydawać oraz weryfikować certyfikaty. Polska chwali się, że znajduje się w gronie tych państw. Czy słusznie?
Obecnie Unijny Certyfikat COVID można pobrać w Internetowym Koncie Pacjenta. Należy wybrać odpowiedni rodzaj certyfikatu i pobrać kod QR. Można zapisać dokument na urządzeniu lub go wdrukować.
Mogą to zrobić osoby, które są w pełni zaszczepione – certyfikat jest wtedy ważny od 14-365 dni od ostatniej dawki szczepionki. Także osoby, które mają negatywny wynik testu – wtedy ważność certyfikatu to jedynie 48 godzin.
Osoby, które wyzdrowiały po COVID-19 i mają to potwierdzone odpowiednimi badaniami, mogę pobrać certyfikat ważny od 11 do 180 dni po pozytywnym wyniku testu PCR.
Obecnie w systemie znajdują się w pełni obsługiwane certyfikaty krajowe, ale z uwagi na fakt, że Polska znajduje siew gronie państw, które korzystają już testowo z Unijnych Certyfikatów Covid – powinny być również te europejskie.
Niestety jak wynika z testów przeprowadzonych przez komputerświat.pl na razie polska aplikacja nie odczytuje wygenerowanych kodów QR. Pojawia się jedynie błąd odczytu.
Sprawdzone zostały też rozwiązania niemieckie, francuskie, chorwackie, węgierskie, brytyjskie, czeskie oraz duńskie. Ta ostatnia aplikacja radzi sobie nawet z polskim kodem.
Po zeskanowaniu pojawia się komplet informacji o osobie zaszczepionej, o szczepionce i wydawcy certyfikatu.
Prawdopodobnie po 25 czerwca wraz z aktualizacją i polska wersja aplikacji będzie sobie z tym radzić, bo ma przejść w pełni na certyfikaty europejskie. Na razie jednak obsługuje ona jedynie krajowy kod QR.
Źródło: gov.pl, komputerswiat.pl