Biden kontynuuje politykę Trumpa wobec Chin

56
Fot. pxhere.com

Joe Biden rozszerza restrykcje związane z amerykańskimi inwestycjami w chińskie firmy. Chodzi o te, które podejrzane są o powiązania z wojskiem i rządem Państwa Środka. 48. zarządzeniem administracji Donalda Trumpa objęto już 59 podmiotów.

Restrykcje wprowadzone przez prezydenta USA obejmują takie firmy jak Aero Engine Corp. of China, Aerosun Corp., Fujian Torch Electron Technology i Huawei Technologies. To kontynuacja polityki Trupma wobec Chin.

Zakaz ma wejść w życiu 2 sierpnia.

Jego uzasadnieniem jest obawa o popieranie geopolitycznych zapędów chińskiego rządu przez te firmy.

„Decyzja zabrania Amerykanom finansowego wspierania m.in. chińskiego sektora obronnego. Wzmacnia rząd USA w zakresie przeciwdziałania zagrożeniu ze strony chińskich firm zajmujących się technologiami nadzoru przyczyniających się do inwigilacji mniejszości religijnych, etnicznych lub w inny sposób ułatwiające represje i poważne naruszenia praw człowieka w Chinach i gdzie indziej” – poinformowała administracja Białego Domu.

CNBC ocenia, że to dowód na to, że ekipa Bidena kontynuuje strategią  wobec Państwa Środka zainicjowaną przez Trumpa. A nawet tę strategię rozszerza.

„Biden i jego doradcy ekonomiczni muszą również określić, co zrobić z szeregiem taryf celnych, a także czy zwiększyć sankcje przeciwko chińskim urzędnikom zaangażowanym w ograniczaniu na masową skalę praw muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Xinjiang” – twierdzi CNBC.

Te działania kwestionuje rzecznik chińskiego MSZ – Wang Wenbin:

– Stany Zjednoczone powinny szanować rządy prawa i rynek, korygować swoje błędy i zaprzestać działań, które podważają porządek globalnego rynku finansowego oraz zgodne z prawem interesy inwestorów – powiedział Wenbin.

Źródło: cyberdefence24.pl