Sztuczna inteligencja zamiast polityków? Połowa Europejczyków jest za

45

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest na coraz większej liczbie obszarów. Pomaga w życiu codziennym i czasem zastępuje ludzie. Teraz przeprowadzono badanie, z którego wynika, że wiele osób zastąpiło by IA także polityków.

50 proc. Europejczyków popiera pomysł, by algorytm zastąpił polityków. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez IE University.

W ankiecie uczestniczyło 2769 osób z 11 państw. Pytania dotyczyły automatyzacji, demokracji czy wpływu Big Tech na życie codzienne.

Badanie pokazuje, że Europejczycy coraz bardziej ufają technologii i coraz chętniej powierzają jej rożne dziedziny życia. Nawet politykę.

Zgodziliby się na zastąpienie algorytmami sztucznej inteligencji parlamentarzystów. W całej Europie taką decyzję podjęłoby 51 proc. badanych. Najchętniej taką zmianę widzieliby Hiszpanie – 66 proc. oraz Włosi 59 proc. Mniejszą przychylnością zamiana polityków na algorytmu cieszyła się w Wielkiej Brytanii, gdzie poparło ją 31 proc. badanych, w Holandii – 44 proc. czy w Niemczech – 46 proc.

72 proc. badanych jest także zwolennikami głosowania przez smartfony. Około 30 proc. badanych chciałoby również, by to algorytmu decydowały o dysponowaniu środkami w ramach opieki społecznej.

Badanie IE University wskazuje też, że chętniej technologię w każdym aspekcie życia widzą ludzie młodzi. Ponad 60 proc. Europejczyków w wieku 25-34 lat i 56 proc. osób w wieku 34-44 lat popiera takie rozwiązanie także w polityce. Natomiast osoby po 55 roku życia są mniej entuzjastycznie nastawione to takiej zamiany w obszarze polityki.

Źródło: dobreprogramy.pl