TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

UKE wyjaśnia kwestie roamingowe

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE regulujące zasady roamingu wewnątrzunijnego wchodzi w życie 1 lipca 2022r. Oznacza to przedłużenie do 2031 r. korzystanie z roamingu regulowanego bez dodatkowych opłat.

W 2017 r. wprowadzono model świadczenia usług roamingu zgodnie z systemem RLAH. To możliwość korzystania z telefonu za granicą tak samo jak w kraju, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Zmiana ta spowodowała wzrost korzystania z usług telekomunikacyjnych w trakcie wyjazdów.

Rozporządzenie PE i Rady UE nie tylko przedłuża dotychczasowe zasady, ale też wprowadza nowe. Pojawiają się nowe środki w celu podniesienia jakości usług oferowanych w roamingu. W zapisach jest też informowanie o sposobach dostępu do służb ratunkowych w odwiedzanym państwie członkowskim. Na poziomie hurtowym ma nastąpić dalsze, stopniowe obniżanie wysokości stawek w roamingu regulowanym.

Pojawienie się nowych przepisów spowodowało serię pytań kierowanych do Prezesa UKE. Wynikały one z wątpliwości dot. właściwej ich implementacji. Dlatego Prezes UKE przygotował materiał odpowiadający na pytania dostawców usług roamingu.

Dokument z wyjaśnieniami można pobrać na stronie UKE.

Źródło: uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...