TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Przeciążone polskie sieci na granicy z Ukrainą. UKE apeluje do BERC

Urząd Komunikacji Elektronicznej oczekuje, że BERC pozwoli telekomom na większą swobodę w działaniach, które prowadzić mają do zwiększenia pojemności sieci komórkowych przy granicy. Obecna sytuacja kryzysowa pokazała, że problem dotyczy także sieci komórkowych. Operatorzy odnotowali zwiększony ruch na granicy Polski i Ukrainy.

Wojna w Ukrainie wygoniła z tego kraju wiele osób. Uchodźcy i uchodźczynie przekraczają granicę z Polską masowo. A to zwiększa również ruch w sieciach komórkowych na obszarach w pobliżu granicy.

Orange 3 marca odnotował 230- krotny wzrost ilości przesłanych danych oraz 40-krotny wzrost liczby przesłany SMS-ów.

Operatorzy starają się rekonfigurować stacje przy granicy, ale często to nie wystarcza.

Sprawą zainteresował się Urząd Komunikacji Elektronicznej

„Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej wymaga pilnych działań, aby zapewnić stabilną łączność tysiącom ludzi tam przebywającym” – czytamy w komunikacie UKE na Twitterze.

Dlatego UKE zaapelował na spotkaniu Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC, Body of European Regulators for Electronic Communications) o przeanalizowanie porozumień międzynarodowych dotyczących pracy stacji bazowych w obszarach przygranicznych. Zmiana zapisów pozwoliłaby w sytuacjach kryzysowych – jak ta obecnie mająca miejsce przy granicy z Ukrainą – sprawnie rozbudowywać pojemność sieci komórkowych.

UKE oczekuje również, że w ramach BERC powstanie specjalna grupa pomagająca w wypracowaniu odpowiednich rozwiązań z administracją Ukrainy.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...