TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Tinder narzędziem do szpiegowania

Grupa hakerska ujawniła lokalizację rosyjskiej bazy wojskowej. Właściwie umiejętności hakerskie nie były do tego potrzebne, a jedynie spryt. Rosyjscy żołnierze sami udostępniali dane o sobie i swojej pozycji w okolicach Melitpola. Robili to, bo myśleli, że korespondują z ładnymi dziewczynami.

O tym, że rosyjscy żołnierze nie pilnują tajemnicy wojskowej jaką jest ich pozycja w Ukrainie, huczy cały internet. Wystarczyło jedynie przekonać ich, że rozmawiają z ładnymi dziewczynami, których fałszywe profile założono na Facebooku, Tinderze i rosyjskich portalach społecznościowych.

Akcji dokonała grupa Nikity Knysza. Ten ukraiński informatyk po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę chciał wrócić do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, jednak nie został przyjęty. Wtedy postanowił działać w inny sposób i stworzył grupę hakerską „Hackyourmom”. Tak rozpoczął swoje działania, do których przyłączyli się również inni hakerzy.

Jednak ostatnia ich akcja wymagała głównie sprytu i znajomości psychologicznej przeciwnika, a nie umiejętności hakerskich. Grupa założyła fałszywe konta na portalach społecznościowych i randkowych. Jako atrakcyjne kobiety zaczęli pisać z rosyjskimi żołnierzami. Podając w wątpliwość to, że mężczyźni naprawdę są żołnierzami, że stacjonują w Ukrainie i prosząc o potwierdzenie tego zdjęciem, namówiono ich do wysłania fotografii umożliwiających geolokalizację. Często na zdjęciach znajdował się również sprzęt wojskowy.

W ten sposób zidentyfikowano rosyjską bazę w pobliżu Melitpola. Informacje przekazano siłom ukraińskim i doszło do ostrzału wojsk rosyjskich. Tak oto internetowe portale czy aplikacje mogą być wykorzystywane do działań wojennych. Trzeba tylko znaleźć na to sposób.  

Źródło: cybedefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...

EPIX – bieżące zmiany w punkcie wymiany

Gdyby nie EPIX, rynek telekomunikacyjny w Polsce wyglądałby dziś inaczej. To właśnie dzięki trzem...

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...