Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

TikTok ukarany za naruszanie prywatności dzieci

Irlandzka Komisja Ochrony Danych nałożyła naTikToka grzywnę w wysokości 368 mln dolarów. Platforma oskarżana jest o naruszenie prywatności dzieci w wieku 13 -17 lat przez przetwarzanie ich danych.

Według irlandzkiej Komisji Ochrony Danych TikTok naruszył kilka punktów RODO. Sprawa dotyczy dzieci w wieku 13 a 17 lat i ustawienia kont dla nich przeznaczonych. Domyślnie były one publiczne, więc znajdujące się na nich treści były widocznie nie tylko przez użytkowników platformy, ale wszystkich w sieci.

Inny zarzut dotyczył kwestii parowania” z członkiem rodziny. Funkcja umożliwiała łączenie konta dorosłej osoby z osobą nieletnią, ale nie odbywało się to po odpowiedniej weryfikacji, czy osoba dorosła jest rzeczywiście rodzicem. Ponadto TikTok przetwarzał dane osób nieletnich i nie informował ich w odpowiedni sposób o zasadach tego przetwarzania.

Wysoka grzywna dla TikToka

Dochodzenie w sprawie TikToka rozpoczęło się we wrześniu 2021 roku. Dotyczyło praktyk stosowanych między 31 lipca a 31 grudnia 2020 roku. Po dwóch latach Komisji Ochrony Danych stwierdziła, że TikTok w procesie rejestracji stosował dark patterns. To tzw. ciemne wzorce, które projektanci interfejsów platform i aplikacji wykorzystują, by skłonić użytkowników do określonych zachowań. Są one korzystne z punktu widzenia platformy, ale nie użytkowników. W przypadku TikToka sugestia dotyczyła wyboru opcji, które naruszają prawo do prywatności użytkowników. Co ma tym większe znaczenie, że sprawa dotyczy nieletnich.

W związku z tym na TikToka została nałożona grzywna w wysokości 368 mln dolarów. Platforma musi również zmienić praktyki dotyczące przetwarzania danych osobowych. Ma na to trzy miesiące.

Źródło: cyberdefence24.pl


Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...