TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

TikTok ukarany za naruszanie prywatności dzieci

Irlandzka Komisja Ochrony Danych nałożyła naTikToka grzywnę w wysokości 368 mln dolarów. Platforma oskarżana jest o naruszenie prywatności dzieci w wieku 13 -17 lat przez przetwarzanie ich danych.

Według irlandzkiej Komisji Ochrony Danych TikTok naruszył kilka punktów RODO. Sprawa dotyczy dzieci w wieku 13 a 17 lat i ustawienia kont dla nich przeznaczonych. Domyślnie były one publiczne, więc znajdujące się na nich treści były widocznie nie tylko przez użytkowników platformy, ale wszystkich w sieci.

Inny zarzut dotyczył kwestii parowania” z członkiem rodziny. Funkcja umożliwiała łączenie konta dorosłej osoby z osobą nieletnią, ale nie odbywało się to po odpowiedniej weryfikacji, czy osoba dorosła jest rzeczywiście rodzicem. Ponadto TikTok przetwarzał dane osób nieletnich i nie informował ich w odpowiedni sposób o zasadach tego przetwarzania.

Wysoka grzywna dla TikToka

Dochodzenie w sprawie TikToka rozpoczęło się we wrześniu 2021 roku. Dotyczyło praktyk stosowanych między 31 lipca a 31 grudnia 2020 roku. Po dwóch latach Komisji Ochrony Danych stwierdziła, że TikTok w procesie rejestracji stosował dark patterns. To tzw. ciemne wzorce, które projektanci interfejsów platform i aplikacji wykorzystują, by skłonić użytkowników do określonych zachowań. Są one korzystne z punktu widzenia platformy, ale nie użytkowników. W przypadku TikToka sugestia dotyczyła wyboru opcji, które naruszają prawo do prywatności użytkowników. Co ma tym większe znaczenie, że sprawa dotyczy nieletnich.

W związku z tym na TikToka została nałożona grzywna w wysokości 368 mln dolarów. Platforma musi również zmienić praktyki dotyczące przetwarzania danych osobowych. Ma na to trzy miesiące.

Źródło: cyberdefence24.pl


Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...