Test na koronawirusa. Wystarczy zakasłać do smartfona

164

Naukowcy z uniwersytetu MIT opracowali system oparty na sztucznej inteligencji, który pozwala wykryć osoby zakażone koronawirusem na podstawie dźwięku ich kaszlu. Badacze przekonują, że jest to rozwiązanie skuteczne, a aplikacja mobilna może się stać dodatkową szybką metodą badań przesiewowych.

Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu MIT poinformowali, że stworzyli nowe urządzenie diagnostyczne, które wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI). Podczas prac nad rozwiązaniem zebrano od ochotników ponad 70 tys. nagrań oraz 200 tys. próbek dźwiękowych kaszlu. Ok. 2,5 tys. z nich pochodziło od osób z potwierdzoną obecnością koronawirusa, w tym także tych, którzy przechodzą zakażenie bezobjawowo.

Następnie AI dokonała szczegółowych porównań dzięków kaszlu pochodzących od osób zdrowych i zakażonych oraz wyłoniła algorytm pozwalający na rozpoznanie Covid-19. Naukowcy twierdzą, że opracowany przez nich system charakteryzuje się wysoką skutecznością sięgającą prawie 100 proc.

Rozwiązanie ma być podstawą do stworzenia aplikacji pozwalającej na dokonywanie szybkich i powszechnych badań przesiewowych.

W założeniach wystarczy, aby konkretna osoba zakasłała do mikrofonu smartfona, a system ma przeanalizować dźwięk. Jeśli użytkownik otrzyma sygnał o możliwości zakażenia koronawirusem, wówczas będzie mógł potwierdzić to za pomocą dodatkowych badań diagnostycznych. Na razie nie wiadomo kiedy taka aplikacja mogłaby zostać powszechnie udostępniona, bowiem rozwiązanie opracowane w MIT musi uzyskać zgody od odpowiednich instytucji regulacyjnych.

Źródło: MIT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here