TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Technologia in-memory – wynik badań IDC…

SAP: przybywa firm, które wykorzystują technologię in-memory do zarządzania wielkimi zbiorami danych…

Jak wynika z ostatniego badania IDC, przeprowadzonego na zlecenie SAP, firmy muszą zarządzać coraz większymi wolumenami różnorodnych danych. Taką możliwość daje technologia in-memory, którą wykorzystuje już ponad 30 proc. respondentów.
SAP NEWSBYTE – 20 października 2014 – firma SAP przedstawiła dziś wyniki badań, które pokazują najpilniejsze, analityczne potrzeby firm i korporacji z Europy Centralnej, w tym z Polski. Z raportu IDC wynika, że przedsiębiorstwa funkcjonują w coraz trudniejszym otoczeniu biznesowym, a rosnąca w siłę konkurencja wymaga natychmiastowej reakcji i prognozowania na podstawie strukturalnych i niestrukturalnych danych. W tym informacji pochodzących z portali społecznościowych. Taką możliwość daje technologia in-memory, którą wykorzystuje już ponad 30 proc. respondentów
W obliczu tego wyzwania, przedsiębiorstwa chcą wdrażać technologie, które umożliwiają zarządzanie dużymi  i zróżnicowanymi wolumenami danych w czasie rzeczywistym. Jednocześnie, 65 proc. respondentów (w tym 52 proc. z Polski) twierdzi, że prędkość przetwarzania danych jest dla nich kluczowa. Jako uzasadnienie, 28 proc. respondentów twierdzi, że szybsze przetwarzanie danych bezpośrednio przekłada się na lepszą jakość obsługi klienta. Ponadto, 44 proc. przedsiębiorstw widzi potrzebę analizy niestrukturalnych danych, a 41 proc. twierdzi, że przyszłością jest skuteczne wykorzystanie danych generowanych w Internecie.
Badanie IDC, przeprowadzone w pierwszym kwartale 2014 roku w Czechach, Polsce oraz na Węgrzech  i Słowacji na 200 (w tym 100 z Polski) przedsiębiorstwach zatrudniających 250-1000 pracowników dowodzi, że firmy chcą być coraz bardziej konkurencyjne. Zarówno w wymiarze biznesowym jak i technologicznym. To z kolei, oznacza potrzebę analizowania coraz większych wolumenów danych w czasie rzeczywistym. Przeszkodą jest jednak przestarzała technologia. Większość respondentów nadal korzysta z systemów Business Intelligence (BI) wprowadzonych do użycia pięć lat temu lub wcześniej. W tym okresie, w badanych przedsiębiorstwach wzrosła liczba systemów źródłowych oraz ilość danych, które nie są przetwarzane tak szybko, jak oczekują tego ich odbiorcy.
Głębokie przemiany, jakie dokonały się w przedsiębiorstwach na przestrzeni ostatnich lat, zostały uwidocznione w raporcie IDC. Z analizy odpowiedzi uzyskanych od dyrektorów i menedżerów odpowiedzialnych za działy IT, ale też finansów i analizy ekonomicznej wynika, że tylko 24 proc. firm pozyskuje dane z jednego systemu źródłowego. Prawie dwa razy więcej z nich (47 proc.) deklaruje korzystanie z 2 do 5 systemów źródłowych, a 26 proc. badanych z więcej niż 6. Rośnie także ilość przedsiębiorstw, które stanęły w obliczu konieczności zarządzania dynamicznie rosnącą ilością danych. W tym przypadku, 39 proc. badanych zadeklarowało ilość większą niż 5TB.
Firmy i korporacje są świadome powyższych wyzwań. Wiedzą już, że kluczem do sukcesu jest gotowość i zdolność do przetwarzania wielkich zbiorów danych w czasie rzeczywistym. Taką możliwość zapewnia technologia in-memory, która zyskuje coraz większą popularność. Jak dowodzi raport IDC, 33 proc. przedsiębiorstw z Europy Centralnej już z niej korzysta. Natomiast 12 proc. respondentów deklaruje wdrożenie technologii in-memory na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy.
„Analizy wielkich zbiorów danych mogą zapewnić wymierne korzyści. Coraz więcej firm ma tego świadomość. Wiedzą, że w tych danych może tkwić klucz do powodzenia i rozwoju ich biznesu. Jednak chcąc analizować wciąż rosnące wolumeny danych, muszą sięgnąć po wydajniejsze rozwiązania” wyjaśnia Dariusz Brankowski, Dyrektor Sprzedaży Platform Solutions, SAP Polska. „Przykładem jest technologia in-memory, która pozwala na składowanie wszystkich niezbędnych danych w pamięci operacyjnej serwerów, jednocześnie zapewnia błyskawiczny dostęp do wyników analiz”.
SAP jest liderem rynku aplikacji biznesowych na świecie i w Polsce. Pomagamy firmom i instytucjom dowolnej wielkości i z każdej branży działać lepiej. Rozwiązania SAP pozwalają przedsiębiorstwom i ich pracownikom efektywniej współpracować i lepiej wykorzystywać posiadane informacje w celu zdobycia przewagi nad konkurencją. Produkty SAP znajdują zastosowanie zarówno na sali spotkań zarządu, jak i na zapleczu, w sklepach i magazynach, z wykorzystaniem komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Aplikacje i usługi SAP umożliwiają ponad 261 tys. klientów prowadzenie działalności w sposób przynoszący zyski, szybkie dostosowywanie się do nowych warunków oraz ciągły rozwój.
Więcej informacji na stronach www.sap.com i www.sap.pl

Kontakt dla mediów:
Karol Czyżewski, Edelman Polska, +48 607 034 261, karol.czyzewski@edelman.com
Dominik Walknowski, Edelman Polska, +48 601 091 888, dominik.walknowski@edelman.com

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...