TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Te aplikacje robią zdjęcia z ukrycia

Eksperci z firmy ESET ostrzegają przed niebezpiecznymi aplikacjami. Jest ich kilkanaście i mogą kraść dane. Niektóre potrafią nagrywać rozmowy, a nawet robić nam z ukrycia zdjęcia.

Na liście szkodliwych aplikacji ujawnionej przez ekspertów ds. bezpieczeństwa z firmy ESET znalazło się kilkanaście pozycji. Dotyczą one programów, które niedawno pojawiły się na Androidzie. Część z nich dostępna jest w Sklepie Play.

Eksperci ESET przekazali, że szkodliwe działanie aplikacji ma różne oblicza. Niektóre kradną dane z telefonu. Dotyczy to kontaktów, plików, historii rozmów czy wiadomości. Inne mają dostęp do WhatsAppa oraz Signala. Niektóre śledzą nasze położenie. Są też takie, które nagrywają rozmowy właściciela urządzenia, a także robią mu zdjęcia.

Wszystkie w taki czy inny sposób udają komunikatory internetowe. Działają nawet wtedy, gdy proces rejestracji nie został ukończony.

Wymieniane przez ekspertów niebezpieczne aplikacje to:
– Rafaqat,
– Privee Talk,
– MeetMe,
– Let’s Chat,
– Quick Chat,
– Chit Chat,
– YohooTalk,
– TikTalk,
– Hello Cha,
– Nidus,
– GlowChat
– Wave Chat

Jeśli któraś z nich znajduje się w telefonie, najlepiej jak najszybciej ją usunąć.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze