TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Szymon Sowa z XBEST.PL: Dobro wraca

XBEST.PL po raz kolejny wspiera konkurs TeleOdpowiedzialny Roku. Rozmawiamy z Szymonem Sową, członkiem zarządu spółki.

Dlaczego społeczna odpowiedzialność biznesu w branży telekomunikacyjnej jest dla Was ważna?

Szymon Sowa: W branży telekomunikacyjnej, w której rozwój następuje szybko i nieustannie, należy pamiętać o otoczeniu firmy, mieszkańcach regionu oraz środowisku. Zaniechanie tak ważnych, jednak na pozór często błahych, spraw w dłuższym okresie mogłoby przyczynić się do negatywnych rezultatów, które biorąc pod uwagę skalę rozwoju branży, mogą przynieść bardzo zły skutek. W związku z tym nasza firma stawia na odpowiedzialność biznesu, którą stara się wprowadzać we wszystkich segmentach swojej działalności. Praca u podstaw jest dla nas bardzo ważnym elementem, gdyż to ona definiuje końcowy efekt działań wszystkich sektorów firmy. Społeczna odpowiedzialność biznesu w branży telekomunikacyjnej, czyli działania CSR podejmowane przez operatorów telekomunikacyjnych są dla nas ważne, ponieważ mają bezpośredni wpływ na to, jak są oni postrzegani w swoich lokalnych społecznościach. Wpływa to na ich popularność i odbiór przez obecnych oraz potencjalnych abonentów, co przekłada się na wzrost zapotrzebowania na ich usługi, a co za tym idzie – często konieczność rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej, której dystrybutorem jest XBEST.PL.

Jakie działania CSR prowadzi Wasza firma?

Szymon Sowa: Firma prowadzi rozmaite działania, do których zaliczyć możemy m.in. wspieranie lokalnych drużyn sportowych, między innymi koszykarskiej i żużlowej. Dzięki naszemu zaangażowaniu jesteśmy w stanie pomóc w rozwoju pasji, a tym samym przyczyniać się do wzrostu popularności sportu i naszego regionu. Przedsiębiorstwo stawia również na rozwój pracowników, którzy są jego trwałym fundamentem. Bezustannie w nich inwestujemy i doszkalamy, poszerzając zasoby wiedzy technicznej. XBEST.PL stara się również angażować w projekty społeczne. W ostatnim czasie pomagaliśmy przy zdobywaniu środków na budowę Społecznej Szkoły w Rybniku. Wprowadziliśmy również do naszej oferty usługę utylizacji odpadów światłowodowych, a także odbiór bębnów kablowych. Ponadto proponujemy naszym klientom ekologiczne produkty, takie jak słupy kompozytowe, które dzięki swojej konstrukcji, zarówno na etapie produkcji jak i użytkowania, charakteryzują się niewielkim szkodami dla środowiska, w przeciwieństwie do alternatyw w postaci drewna czy betonu. Ich transport zużywa mniej paliwa oraz nie wymagają one ciężkiego sprzętu do montażu, co znacząco wpływa na ograniczenie emisji wytwarzanych spalin i zanieczyszczania powietrza. Co więcej, nasi pracownicy samodzielnie angażują się w ekologiczne inicjatywy, takie jak zbieranie zużytych baterii czy nakrętek plastikowych.

Czy bycie wrażliwym na potrzeby otoczenia jest dla Was tylko kosztem, który trzeba ponieść, czy również wspiera Wasz biznes?

Szymon Sowa: Dobro wraca, a działania, które podejmujemy, niewątpliwie przyczyniają się do rozwoju naszej firmy. Dzięki rozwiązaniom, które stosujemy, możemy zyskać nie tylko my, ale również cała branża. Jej rozwój natomiast motywuje nas do szukania i sprawdzania nowych metod działania, które będą odpowiadać oczekiwaniom naszych klientów. Musimy stale poszerzać zakres wiedzy i podnosić swoje kwalifikacje, aby reagować na potrzeby klientów, co zdecydowanie wpływa w dobry sposób na funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa. Inwestycje w pracowników zwracają się w formie ich zaangażowania w pracę oraz lojalność. Warto dbać o swoich pracowników, gdyż to oni tworzą atmosferę w firmie.

Jakie macie plany rozwojowe na nadchodzący, 2022 rok?

Szymon Sowa: Rok 2022 będzie dla nas niewątpliwie czasem wyzwań. Do najważniejszych należy zaliczyć przede wszystkim wybudowanie zakładu laboratoryjno-produkcyjno-magazynowego technologii światłowodowych. W obrębie zakładu zainstalowany zostanie system paneli fotowoltaicznych, który dzięki pozyskiwaniu naturalnej energii słonecznej przyczyni się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie ilości energii pozyskiwanej ze źródeł naturalnych w sposób nieodnawialny. Zainstalowany zostanie również system grzewczy oparty o pompy ciepła, który przede wszystkim pozwoli na redukcję poziomu emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz ograniczy koszty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jest to kolejny dowód na to, że XBEST.PL jest firmą, która stara się dołożyć swoją cegiełkę w walce o lepszą jakość życia mieszkańców naszego regionu. Ponadto planujemy konsekwentnie podtrzymywać tradycje ekologicznych rozwiązań w naszej firmie. Zależy nam na większym propagowaniu usług utylizacji kabli światłowodowych, które umożliwiamy naszym klientom, a także możliwości odbioru pustych bębnów po kablach celem ich ponownego użycia.

Paweł Gniadek
Paweł Gniadek
Doświadczony ekspert w obszarze komunikacji, z ponad 25-letnim stażem, ma w dorobku pracę w mediach, agencjach public relations, jak również spółkach, także dużych - giełdowych. Wraz ze współpracownikami tworzył efektywne struktury komunikacyjne i promocyjne, przygotował i nadzorował w obszarze komunikacji i promocji wiele skutecznych projektów (np. IPO, duże przejęcia, sprzedaż, konsolidacja) i kampanii, nadzorował i prowadził ambitne i bardzo efektywne projekty sponsoringowe, opracował regulacje z obszaru promocji – strategie public relations, strategie marki, strategie CSR, zasady sponsoringu, zasady promocji – a przede wszystkim skutecznie je wdrażał. W dorobku ma (wraz z zespołami) liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. wiele nagród za najlepszy raport roczny, a także przyznawane przez Gazetę Giełdy „Parkiet” dwie pierwsze nagrody za najlepsze relacje inwestorskie w latach 2014 i 2015. W 2012 roku otrzymał tytuł „Człowiek PR-u 2012” przyznawany przez branżowy miesięcznik Brief.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...