TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Szybszy rozwój Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej dzięki pracom PE

Parlament Europejski przegłosował ustanowienie ram Tożsamości Cyfrowej Unii Europejskiej. To prosta droga do szerokiego wprowadzenia Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej. Przyspieszyć to ma również POTENTIAL. W projekcie udział bierze 19 państw UE oraz Ukraina. Wszyscy zobowiązali się do udostępnienia portfela UE w ciągu 24 miesięcy od wejścia w życie aktów wykonawczych do rozporządzenia.

–  Nowo przyjęte ramy prawne i długo oczekiwana nowa wersja Architecture and Reference Framework Outline umożliwią nam przyspieszenie rozwoju technicznego ekosystemu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej i przeprowadzenie prób w krajach uczestniczących. Naszym celem jest zapewnienie uznawanego w całej UE wysoce bezpiecznego, zorientowanego na użytkownika i interoperacyjnego ekosystemu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej, który umożliwi obywatelom UE bezproblemowy dostęp zarówno do usług publicznych, jak i prywatnych – mówi Florent Tournois, koordynator projektu POTENTIAL.

W ramach Architecture and Reference ustanowione zostają wspólne normy i warunki techniczne dla państw członkowskich. Są to rozwiązania nowe, ale również dostosowane do dotychczasowych portfeli funkcjonujących w różnych państwach.

POTENTIAL – co to takiego?

Za prowadzenie projektu POTENTIAL odpowiedzialne są Francja i Niemcy.  Jest to największy projekt pilotażowy dla rozwoju tożsamości cyfrowej w Europie. W projekcie uczestniczy ponad 140 instytucji z sektora publicznego i prywatnego z całej Europy.

POTENTIAL koncentruje się na sześciu formach użycia:
– usługi e-Gov,
– otwieranie kont bankowych,
– rejestracja kart SIM,
– mobilne prawo jazdy,
– kwalifikowany podpis elektroniczny,
– e-Recepta

– POTENTIAL czeka na pomyślny pilotaż EUDIW i realizację różnych scenariuszy, na poziomie krajowym i transgranicznym, co pozwoli uczestnikom projektu dzielić się swoją wiedzą i propozycjami z Komisją – zapewnia Florent Tournois.

Kto skorzysta z Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej?

Portfel wykorzystywany będzie w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych. W Polsce podstawą do jego wprowadzenia jest działający już mObywatel, który jednak potrzebuje rozbudowy i uzupełnienia.

Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej będzie tworzony w przejrzysty, innowacyjny i bezpieczny sposób. W tym celu użyty będzie kod open-cource.  Każdy obywatel Europy będzie mógł skorzystać z portfela za darmo.

Prototyp Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej zostanie wdrożony we wszystkich krajach uczestniczących. Jednak każdy z nich ma inny poziom statusu portfela.

W Polsce prowadzone już są prace nad wdrożeniem rozwiązań koniecznych do pełnego funkcjonowania Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej. Jest to chociażby wdrożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze