Parlament Europejski przegłosował ustanowienie ram Tożsamości Cyfrowej Unii Europejskiej. To prosta droga do szerokiego wprowadzenia Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej. Przyspieszyć to ma również POTENTIAL. W projekcie udział bierze 19 państw UE oraz Ukraina. Wszyscy zobowiązali się do udostępnienia portfela UE w ciągu 24 miesięcy od wejścia w życie aktów wykonawczych do rozporządzenia.
– Nowo przyjęte ramy prawne i długo oczekiwana nowa wersja Architecture and Reference Framework Outline umożliwią nam przyspieszenie rozwoju technicznego ekosystemu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej i przeprowadzenie prób w krajach uczestniczących. Naszym celem jest zapewnienie uznawanego w całej UE wysoce bezpiecznego, zorientowanego na użytkownika i interoperacyjnego ekosystemu Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej, który umożliwi obywatelom UE bezproblemowy dostęp zarówno do usług publicznych, jak i prywatnych – mówi Florent Tournois, koordynator projektu POTENTIAL.
W ramach Architecture and Reference ustanowione zostają wspólne normy i warunki techniczne dla państw członkowskich. Są to rozwiązania nowe, ale również dostosowane do dotychczasowych portfeli funkcjonujących w różnych państwach.
POTENTIAL – co to takiego?
Za prowadzenie projektu POTENTIAL odpowiedzialne są Francja i Niemcy. Jest to największy projekt pilotażowy dla rozwoju tożsamości cyfrowej w Europie. W projekcie uczestniczy ponad 140 instytucji z sektora publicznego i prywatnego z całej Europy.
POTENTIAL koncentruje się na sześciu formach użycia:
– usługi e-Gov,
– otwieranie kont bankowych,
– rejestracja kart SIM,
– mobilne prawo jazdy,
– kwalifikowany podpis elektroniczny,
– e-Recepta
– POTENTIAL czeka na pomyślny pilotaż EUDIW i realizację różnych scenariuszy, na poziomie krajowym i transgranicznym, co pozwoli uczestnikom projektu dzielić się swoją wiedzą i propozycjami z Komisją – zapewnia Florent Tournois.
Kto skorzysta z Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej?
Portfel wykorzystywany będzie w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych. W Polsce podstawą do jego wprowadzenia jest działający już mObywatel, który jednak potrzebuje rozbudowy i uzupełnienia.
Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej będzie tworzony w przejrzysty, innowacyjny i bezpieczny sposób. W tym celu użyty będzie kod open-cource. Każdy obywatel Europy będzie mógł skorzystać z portfela za darmo.
Prototyp Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej zostanie wdrożony we wszystkich krajach uczestniczących. Jednak każdy z nich ma inny poziom statusu portfela.
W Polsce prowadzone już są prace nad wdrożeniem rozwiązań koniecznych do pełnego funkcjonowania Europejskiego Portfela Tożsamości Cyfrowej. Jest to chociażby wdrożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
źródło: gov.pl