TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ukraiński oligarcha inwestuje w energetykę w Polsce

Rinat Achmetow, najbogatszy człowiek w Ukrainie, wybrał Polskę na miejsce swoich inwestycji. DRI z grupy DTEK, która jest przez niego kontrolowana, będzie inwestować w naszym kraju w energię wiatrową, słoneczną i w magazynowanie energii.

Pod koniec marca DRI, czyli spółka zależna ukraińskiej grupy energetycznej DTEK, którą kontroluje Rinata Achmetowa, kupiła od polskiej spółki Columbus magazyn energii. John Stuart, prezes DRI informuje, że spółkę interesują dalsze inwestycje w produkcję energii odnawialnej i dekarbonizację. Głównie dotyczy to niedoinwestowanych w tym zakresie rynków, gdzie działalność tego typu będzie przynosić większe efekty.

– Niemcy, Hiszpania czy Wielka Brytania to rynki dojrzałe, na których nie brakuje kapitału ani doświadczonych inwestorów. Dlatego patrzymy w kierunku Europy Wschodniej i Południowej. Tam nasza działalność ma szanse realnie przyśpieszyć odchodzenie od produkowania energii z węgla – mówi John Stuart.

W Polsce celem jest 1 GW mocy

DRI największy potencjał widzi w lądowej energetyce wiatrowej. Polska może być dużym rynkiem, na którym można inwestować w tym zakresie.

–  Wiemy, że rozwój tego sektora był w ostatnich latach ograniczony, a teraz przyśpiesza – przekonuje Stuart.

Celem w naszym kraju jest osiągnięcie 1 GW mocy. Pozwolić go osiągnąć mają połączone siły odnawialnych źródeł energii i magazynów energii. Te drugie mają stanowić co najmniej 25 proc. inwestycji.

Źródło: PAP, Puls Biznesu, money.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...