Szybsze i wygodniejsze e-usługi

84
Glenn Carstens Peters

Rada Ministrów przyjęła projekt, który ma usprawnić funkcjonowanie wielu e-usług.  Meldunek ma być szybszy. Od ręki będzie można uzyskać zaświadczenie o stanie cywilnym. Oczywiście wszystko przez internet.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności, ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego oraz niektórych innych ustaw – to pełna nazwa przyjętego dokumentu. 

– Wszystko, co robimy ma jeden cel: zależy nam, aby Polacy możliwie najwięcej spraw urzędowych mogli załatwiać bez wychodzenia z domu. Pracujemy nad tym, aby nasze e-usługi były proste i intuicyjne. Wszystko po to, by mogły z nich korzystać także osoby dopiero stawiające swoje pierwsze kroki w internecie – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przede wszystkim zmianie ulega e-meldunek. Polacy i Polki już teraz chętnie korzystają z tej możliwości.

Nowe przepisy zintegrują e-meldunek z systemem ksiąg wieczystych. Osoby, które są właścicielami nieruchomości meldujące się online, nie będę musiały swojego prawa własności udowadniać. Przyspieszy to procedurę.

Pojawi się też nowa e-usługa czyli możliwość pobrania z rejestru PESEL zaświadczenia zawierającego pełny lub częściowy odpis naszych danych oraz danych naszych dzieci. Uzyskanie takiego zaświadczenia będzie się odbywać od ręki.

Łatwiej i szybciej będzie można pobrać zaświadczenie o stanie cywilnym.

Według nowych przepisów będzie też można pobrać informację o odbiorcach swoich danych z Rejestru Dowodów Osobistych i Rejestru PESEL. Możliwe będzie sprawdzenie takich zdarzeń w ciągu 5 lat od ich zaistnienia. I tylko my będziemy mogli to sprawdzić. Najważniejszą zmianą w tym zakresie będzie zmiana procedury, która obecnie nawet przy wnioskowaniu o to elektronicznie wymaga udziału urzędnika. Po wejściu w życie zmian takie zaświadczenie dostaniemy od ręki.

Wszystkie zmiany i nowe e-usługi mają pojawić się w 2022 r.

Źródło: gov.pl