Sztuczna inteligencja rozpozna obrazy

Wykorzystywanie sztucznej inteligencji jest coraz szersze i powszechniejsze. Tym razem pojawił się sposób na stosowanie jej w celu odnajdowania i opisywania obrazów.

Microsoft Bing Chat wykorzystuje sztuczną inteligencję chociażby do wspomagania wyszukiwania informacji. W tym celu korzysta z autorskiej modyfikacji modelu ChatGPT-4. Niedawno została jeszcze poszerzona o kolejne możliwości.

Jedną z opcji jest rozpoznawanie przez AI udostępnianych jej grafik i tworzenie ich opisów. Bing Chat będzie też umiał odnaleźć grafiki podobne lub takie same. Z funkcji będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy programu. Dostępna będzie na smartfony, laptopy czy desktopy.

Jak będzie działać rozpoznawanie obrazów przez AI?

Najpierw trzeba będzie „pokazać” sztucznej inteligencji grafikę bazową. Następnie ona odnajdzie grafikę taką samą lub podobną do niej. Będzie potrafiła również ją opisać. Co oznacza nie tylko stworzenie opisu samego obrazu – pomocne przy dostosowywaniu stron dla osób z niepełnosprawnością wzroku, ale również zidentyfikowanie miejsca na świecie widocznego na zdjęciu czy rozwiązań technologicznych na nim przedstawionych.

Czasem znajdujemy fotografię, na której widzimy coś, co nie do końca rozpoznajemy. Sztuczna inteligencja nam to ułatwi.

Już teraz wybrana grupa użytkowników może korzystać z udoskonalonej wersji Bing Chat. Nie wiadomo w jaki sposób był przydzielany ten dostęp, więc możliwe, że są to testy funkcji na drodze losowej. Dlatego użytkownicy Bing Chat mogą sprawdzać, czy znaleźli się w gronie szczęśliwców. Pozostali muszą czekać na oficjalne udostępnienie rozwiązania. Nastąpi to prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni.

Źródło: Windows Latest, pcworld.pl