TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Szkolenie z procesu inwestycyjnego dla samorządowców i dziennikarzy

W związku z częstymi protestami mieszkańców sprzeciwiających się budowie masztu telefonii komórkowej w swojej  okolicy, Kancelaria Prezesa rady Ministrów organizuje szkolenie z procesu inwestycyjnego dla samorządowców i dziennikarzy.

Aby mitygować  obawy społeczne, w ramach projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju  i bezpieczeństwa” – #3_4PEM organizujemy cykliczne szkolenia z procesu inwestycyjnego  dotyczącego budowy stacji bazowych telefonii komórkowej, podstawowych zagadnień związanych  z polem elektromagnetycznym oraz dezinformacji, która często towarzyszy tym tematom – czytamy w zaproszeniu KPRM. Szkolenie jest bezpłatne, odbędzie się 27.02.2023 r. w formule on-line.

Zgłoszenia można przesyłać  na adres proces_inwestycyjny@il-pib.pl. 

Informacje o protestach

W prasie – zarówno w tej ogólnopolskiej, jak i lokalnej – często pojawiają się informacje o kolejnych  protestach mieszkańców, którzy nie chcą w swoim sąsiedztwie stacji bazowej telefonii komórkowej.  To pokazuje skalę problemów, jakie towarzyszą budowie wieży mobilnej sieci komórkowej.  W większości spowodowane jest to lękiem wywołanym niezrozumieniem tematów związanych  z procesem inwestycyjnym, ponieważ są to tematy skomplikowane i na tyle trudne, że ciężko jest je  wyjaśnić w prosty i krótki sposób. Za to bardzo łatwo jest stworzyć na ten temat wiele fake newsów,  które w swoim założeniu mają wywołać strach wśród swoich odbiorców i przekonać ich, że  mieszkanie w pobliżu stacji bazowej jest szkodliwe dla ich zdrowia. 

Szkolenia, to ważny etap projektu 

Dlaczego? Ponieważ proces inwestycyjny dotyczący budowy stacji bazowych telefonii komórkowej to często długotrwałe i skomplikowane postępowanie. 

Aby wyjaśnić zagadnienia związane zarówno z procesem inwestycyjnym, jak i polem  elektromagnetycznym (PEM) potrzeba odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności prostej komunikacji.  Zdecydowanie łatwiej i efektywniej jest szerzyć na ten temat dezinformację. Wystarczy celowo mylić  fakty z opiniami, dodając do tego negatywne emocje, których celem będzie wywołanie niepokoju lub  strachu czy też poczucia zagrożenia i gotowe – możemy wrzucić kolejnego fake newsa do sieci, na  którego z łatwością natknie się osoba szukająca odpowiedzi na nurtujące ją pytania.  

Dlatego tak ważne jest edukowanie zarówno Samorządowców w tym zakresie jak i dziennikarzy,  ponieważ te dwie grupy najczęściej bezpośrednio spotykają się z osobami, które protestują w obawie  przez niezrozumiałym dla nich polem elektromagnetycznym pochodzącym ze stacji bazowych  telefonii komórkowej. 

Walka z dezinformacją 

Ostatnia wizyta #TelkoEzgorcystów (ekspertów z Instytutu Łączności – PIB oraz Kancelarii Prezesa  Rady Ministrów) pokazała, jak ważna jest komunikacja lokalnych włodarzy z mieszkańcami. Tego typu spotkania pozwalają uniknąć wielu nieporozumień, w tym np. sporów o lokalizację inwestycji. Często  okazuje się, że mieszkańcy miejscowości, w których ma stanąć nowa wieża telefonii komórkowej nie  są przeciwni inwestycji jako takiej, a jedynie jej lokalizacji. Czterdziestometrowa wieża może zaburzać estetykę krajobrazu, dlatego rolą włodarzy jest wskazanie operatorom odpowiednich i budzących mniejsze kontrowersje działek pod taką inwestycję. 

Dlatego, aby lepiej zrozumieć tematy związane z procesem inwestycyjnym, oddziaływaniem pola elektromagnetycznego oraz dezinformacją z tym związaną szkolenie podzielone jest na trzy bloki.   

Na prośbę uczestników szkolenia wystawiane będą certyfikaty potwierdzające udział w kursie. Eksperci Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Instytutu Łączności mają też odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące napotkanego problemu. Istnieje również możliwość  zorganizowania indywidualnego szkolenia dla samorządu. 

… 

Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa” realizowany  przez KPRM we współpracy z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w ramach  Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania, ma na celu zwiększenie  świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych  sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach  projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją,  edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...