W związku z częstymi protestami mieszkańców sprzeciwiających się budowie masztu telefonii komórkowej w swojej okolicy, Kancelaria Prezesa rady Ministrów organizuje szkolenie z procesu inwestycyjnego dla samorządowców i dziennikarzy.
Aby mitygować obawy społeczne, w ramach projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa” – #3_4PEM organizujemy cykliczne szkolenia z procesu inwestycyjnego dotyczącego budowy stacji bazowych telefonii komórkowej, podstawowych zagadnień związanych z polem elektromagnetycznym oraz dezinformacji, która często towarzyszy tym tematom – czytamy w zaproszeniu KPRM. Szkolenie jest bezpłatne, odbędzie się 27.02.2023 r. w formule on-line.
Zgłoszenia można przesyłać na adres proces_inwestycyjny@il-pib.pl.
Informacje o protestach
W prasie – zarówno w tej ogólnopolskiej, jak i lokalnej – często pojawiają się informacje o kolejnych protestach mieszkańców, którzy nie chcą w swoim sąsiedztwie stacji bazowej telefonii komórkowej. To pokazuje skalę problemów, jakie towarzyszą budowie wieży mobilnej sieci komórkowej. W większości spowodowane jest to lękiem wywołanym niezrozumieniem tematów związanych z procesem inwestycyjnym, ponieważ są to tematy skomplikowane i na tyle trudne, że ciężko jest je wyjaśnić w prosty i krótki sposób. Za to bardzo łatwo jest stworzyć na ten temat wiele fake newsów, które w swoim założeniu mają wywołać strach wśród swoich odbiorców i przekonać ich, że mieszkanie w pobliżu stacji bazowej jest szkodliwe dla ich zdrowia.
Szkolenia, to ważny etap projektu
Dlaczego? Ponieważ proces inwestycyjny dotyczący budowy stacji bazowych telefonii komórkowej to często długotrwałe i skomplikowane postępowanie.
Aby wyjaśnić zagadnienia związane zarówno z procesem inwestycyjnym, jak i polem elektromagnetycznym (PEM) potrzeba odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności prostej komunikacji. Zdecydowanie łatwiej i efektywniej jest szerzyć na ten temat dezinformację. Wystarczy celowo mylić fakty z opiniami, dodając do tego negatywne emocje, których celem będzie wywołanie niepokoju lub strachu czy też poczucia zagrożenia i gotowe – możemy wrzucić kolejnego fake newsa do sieci, na którego z łatwością natknie się osoba szukająca odpowiedzi na nurtujące ją pytania.
Dlatego tak ważne jest edukowanie zarówno Samorządowców w tym zakresie jak i dziennikarzy, ponieważ te dwie grupy najczęściej bezpośrednio spotykają się z osobami, które protestują w obawie przez niezrozumiałym dla nich polem elektromagnetycznym pochodzącym ze stacji bazowych telefonii komórkowej.
Walka z dezinformacją
Ostatnia wizyta #TelkoEzgorcystów (ekspertów z Instytutu Łączności – PIB oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) pokazała, jak ważna jest komunikacja lokalnych włodarzy z mieszkańcami. Tego typu spotkania pozwalają uniknąć wielu nieporozumień, w tym np. sporów o lokalizację inwestycji. Często okazuje się, że mieszkańcy miejscowości, w których ma stanąć nowa wieża telefonii komórkowej nie są przeciwni inwestycji jako takiej, a jedynie jej lokalizacji. Czterdziestometrowa wieża może zaburzać estetykę krajobrazu, dlatego rolą włodarzy jest wskazanie operatorom odpowiednich i budzących mniejsze kontrowersje działek pod taką inwestycję.
Dlatego, aby lepiej zrozumieć tematy związane z procesem inwestycyjnym, oddziaływaniem pola elektromagnetycznego oraz dezinformacją z tym związaną szkolenie podzielone jest na trzy bloki.
Na prośbę uczestników szkolenia wystawiane będą certyfikaty potwierdzające udział w kursie. Eksperci Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Instytutu Łączności mają też odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące napotkanego problemu. Istnieje również możliwość zorganizowania indywidualnego szkolenia dla samorządu.
…
Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa” realizowany przez KPRM we współpracy z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania, ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia.