TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Systemy ERP – jak nowatorskie rozwiązania pozwalają na oszczędności w biznesie?

Systemy ERP stanowią nieocenione wsparcie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcieliby móc w efektywny, bezpieczny i wydajny sposób kontrolować realizowane w obrębie firmy procesy biznesowe. Dzięki temu narzędziu znacznie łatwiej jest kontrolować wszelkiego rodzaju zasoby i dane należące do przedsiębiorstwa, a to z kolei bardzo ułatwia podejmowanie trafnych decyzji biznesowych. Czym dokładnie są systemy ERP? Jakiego rodzaju korzyści one przynoszą? Na te i inne pytania szczegółowo odpowiadamy w poniższym poradniku. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

pasek

Czym są systemy ERP? Wszystkie podstawowe informacje

ERP to skrót z języka angielskiego (Enterprise Resource Planning). Mianem tym określa się zaawansowany, innowacyjny system informatyczny, który umożliwia kompleksowe zarządzanie zasobami należącymi do przedsiębiorstwa. Korzystając z niego można zcentralizować dane oraz zintegrować wiele funkcji. Wszystkie informacje są dostępne w czasie rzeczywistym, dlatego też każdy z uprawnionych pracowników ma możliwość szybkiego podejmowania odpowiednich decyzji w zależności od tego, jak rozwija się sytuacja.

W ramach ERP mogą zostać zintegrowane dane z różnych bądź nawet wszystkich działów w firmie, takich jak księgowość, HR, produkcja i sprzedaż, magazyn itd. Korzystając z ERP można też z łatwością zautomatyzować wiele czasochłonnych czynności, co również jest nieocenionym wsparciem dla przedsiębiorców dążących do ograniczenia ponoszonych przez siebie kosztów. Wśród najważniejszych funkcji ERP wskazuje się przede wszystkim na jedną, zbiorczą bazę danych. To właśnie w niej przetwarzane są dane ze wszystkich bądź części działów funkcjonujących w ramach firmy. 

Eliminuje to wiele potencjalnych problemów wynikających z braku komunikacji pomiędzy pracownikami należącymi do różnych działów firmy. ERP umożliwia też integrację procesów w ramach jednego systemu, dlatego też pracownikom jest znacznie łatwiej wykonywać powierzone zadania. Zmniejsza się też znacząco ryzyko występowania poważnych błędów, co w konsekwencji sprawia, że firma jest mniej narażona na rozmaite kryzysy wizerunkowe. 

ERP zalicza się do tzw. business managment systems – więcej o tego typu narzędziach można przeczytać na https://mindboxgroup.com/pl/business-managment-systems/.

Jak wybrać dostawcę oprogramowania ERP? 

Jeśli przedsiębiorcy zależy na tym, by implementacja oprogramowania ERP rzeczywiście przyniosła szeroką gamę wymiernych korzyści, trzeba najpierw bardzo dokładnie zastanowić się nad wyborem podmiotu, który będzie odpowiadał za wdrożenie omawianego rozwiązania. W tym momencie na rynku działa znaczna liczba firm, które specjalizują się w implementacji ERP, jednak nie wszystkie są w stanie zagwarantować przyzwoitą jakość świadczonych usług. 

Zanim zdecydujemy się na współpracę z jakąkolwiek firmą oferującą implementację ERP, warto najpierw dokładnie zweryfikować, jakiego typu usługi i funkcjonalności są oferowane w ERP w ramach wersji podstawowej. Następną kwestią o bardzo dużym znaczeniu jest to, czy jest zapewniona możliwość wprowadzania zmian w systemie w późniejszym czasie. Cechą wyróżniającą profesjonalnego dostawcę ERP jest też zapewnienie wsparcia merytorycznego po implementacji przez jak najdłuższy czas. Dzięki temu pracownicy będą mogli na bieżąco rozwiewać wszelkiego rodzaju pojawiające się wątpliwości i tym samym nie będzie żadnych problemów związanych z korzystaniem z tego rozwiązania informatycznego. 

Jednym z renomowanych dostawców ERP jest Mindbox. Szczegółowe informacje na temat oferty firmy są dostępne na https://mindboxgroup.com/pl/

Kiedy warto zdecydować się na implementację oprogramowania ERP?

Popularność systemów ERP cały czas dynamicznie wzrasta – zarówno wśród małych jak i średnich firm działających w różnorodnych branżach. Jest to spowodowane tym, iż implementacja ERP przynosi firmom wiele korzyści. Przede wszystkim stanowi to szansę na ujednolicenie wykorzystywanych w firmie narzędzi technologicznych, dlatego można uprościć procesy prowadzone w firmie. Dodatkowo, dzięki stałemu dostępowi do wszystkich danych pracownicy mogą podejmować trafne decyzje. 

Które firmy powinny zdecydować się na implementację ERP? Takie rozwiązanie będzie doskonałym pomysłem w przypadku przedsiębiorstw, w których rozwiązania informatyczne stosowane do tej pory okazały się niezbyt efektywne i dodatkowo zauważalne są trudności w komunikacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami. 

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze