TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

System wymiany informacji o smishingu

Zespół CSIRT NASK uruchomił system teleinformatyczny do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach. Ma to chronić użytkowników urządzeń mobilnych przed smishingiem. Wymiana będzie odbywać się między przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi a CSIRT NASK, Policją oraz Prezesem UKE.

Powstanie systemu teleinformatycznego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach to kolejny etap wdrażania rozwiązań zawartych w ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

– Jestem przekonany, że dzięki uruchomieniu systemu do wymiany wzorców wiadomości oszukańczych, do którego od dzisiaj podłączać się mogą przedsiębiorcy telekomunikacyjni, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – walka z nadużyciami telekomunikacyjnymi i ograniczanie liczby oszukańczych SMS-ów, które wszyscy codziennie otrzymujemy, wejdzie na wyższy poziom. Taki cel ma także możliwość zastrzegania nadpisów. Efekty odczujemy już za 3 miesiące – mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji.

System chroniący przez smishingiem

System zakłada współpracę przedsiębiorców telekomunikacyjnych, CSIRT NASK, Policji oraz Prezesa UKE. Przedsiębiorcy będą zgłaszać podejrzane wiadomości do CSIRT NASK. Ten będzie tworzył ich wzorzec.

Zgłoszenia nadpisu SMS do CSIRT NASK można dokonać za pomocą specjalnego formularza.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni przetwarzający wiadomości SMS by uzyskać dostęp do systemu wymiany wzorców i nadpisów, mogą to zrobić poprzez wysłanie maila na adres:
telegraf@cert.pl.

Od 25 marca 2024 r. przedsiębiorcy podpięci do systemu będą mieli obowiązek blokować fałszywe SMS zgodnie ze wzorcem fałszywej wiadomości przekazanej przez CSIRT NASK.

CSIRT NASK prowadzi także wykaz nadpisów zastrzeżonych dla podmiotów publicznych. W tym wypadku również obowiązkiem nałożonym na podmioty telekomunikacyjne jest blokowanie SMS-ów z zastrzeżonymi nadpisami, które nie pochodzą od podmiotu publicznego.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze