System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej walczy z przestępcami finansowymi

26

Faktury na niemal 8 mln PLN stały się przedmiotem zainteresowania Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Tzw. znikający podatnik wyłudził za pomocą fikcyjnych dokumentów ponad 1,5 mln PLN z tytułu podatku VAT. Oszustwo wykrył specjalny system informatyczny przeznaczony do walki z przestępcami finansowymi.

Kontrola celno-skarbowa wszczęta przez odpowiednie organy zajmujące się transakcjami finansowymi wykazała, że istnieje podejrzenie wykorzystywania sektora fiskalnego do wyłudzeń podatkowych.

KAS zablokował transakcje na ponad 123 tys. PLN za pomocą Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR). Wspomniany system został stworzony właśnie w celu walki z przestępczością podatkową.

Krajowa Administracja Skarbowa wydała również stosowny komunikat: Prezes kontrolowanej spółki wyjaśnił, że nie ma nic wspólnego ze stwierdzonymi wyłudzeniami skarbowymi. Tłumaczył, że nabył pakiet 10 spółek, które po krótkim czasie sprzedał nieznanym obcokrajowcom na jednej z największych polskich platform handlowych. Pomimo pełnienia funkcji prezesa, nie interesował się sprawami spółki, która bez jego uczestnictwa brała udział w wyłudzeniu 1,5 mln zł z podatku od towarów i usług”.

Źródło: podatki.biz