Ruszył system SI2PEM – System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne. Teraz każdy może sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w danej okolicy. W dodatkowo szybko i łatwo, bo przez internet.
System powstał z myślą o tych obywatelach zaniepokojonych polem elektromagnetycznym, ale też o operatorach, którzy rozbudowują sieci. Pozwala w prosty sposób sprawdzić natężenie elektromagnetycznych wytwarzane przez instalacje telekomunikacyjne. Głównie należące do operatorów telefonii komórkowych. Prezentuje takie pola z dokładnością do 1 m2.
– Od dziś każdy może sprawdzić wartości natężenia PEM w dowolnym miejscu w Polsce, zarówno wartość teoretyczną – wyestymowaną przez system – jak i wynikającą z pomiarów wykonywanych przez akredytowane laboratoria. Do tej pory te dane w formie papierowej trafiały do organów środowiskowych. Teraz w cyfrowej formie trafiają do SI2PEM – powiedział minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
System jest odpowiedzią także na obawy o to, że w Polsce przekraczane są dopuszczalne wartości PEM i nie ma nad nimi odpowiedniej kontroli.
– Liczę, że to narzędzie pozwoli uspokoić obawy niektórych grup społecznych, związane z rozwojem technologicznym i telefonią mobilną. Uruchamiając SI2PEM dzielimy się ze społeczeństwem funkcją kontrolną. To właśnie obywatel jest najważniejszym użytkownikiem tego systemu – – powiedział minister Janusz Cieszyński.
Na system SI2PEM składa się baza danych o instalacjach radiowych i wynikach pomiarów pól elektromagnetycznych. Dostarczane są przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz czerpana z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Uzupełniają je informacje operatorów telekomunikacyjnych dotyczące istniejących i planowanych nadajników czy przeprowadzanych na ich własne zlecenie pomiarów PEM.
– Łącznie operatorzy przekazali do SI2PEM ponad 602 tysięcy rekordów dotyczących stacji bazowych. Każdy rekord to inne azymuty, pasma, ale na przykład wspólne identyfikatory. Zasób ten posegregowano wg identyfikatorów i zliczono, ile ich jest. Następnie porównano z rejestrami UKE. Liczba stacji w rozbiciu na operatorów to 11 299 – Orange, 11 297 – T-Mobile, 8 939 – P4, 7 598 – Polkomtel – wylicza Rafał Pawlak, ekspert Instytutu Łączności.
Oprócz magazynowania informacji, system SI2PEM jest też maszyną obliczeniową. Dla obszarów kraju, dla których brakuje pomiarów PEM, wylicza wtedy dane przy użyciu algorytmu opracowanego w Instytucie Łączności w oparciu o krajowe i międzynarodowe normy.
– Obliczenia przeprowadzane są na siedmiu maszynach. Na każdej uruchomiono dwa serwery obliczeniowe i realnie system posiada 14 instancji serwerów obliczeniowych, pracujących nieprzerwanie przez 12 godzin – wyjaśnia Rafał Pawlak.
SI2PEM jest dostępny pod adresem: https://si2pem.gov.pl/
Źródło: gov.pl