TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Świąteczne zakupy przez internet wyborem połowy Polek i Polaków

47 proc. osób decyduje się na zakupy świąteczne przez internet. Wybierają wtedy platformy typu marketplace i e-sklepy. W sumie na święta wydadzą średnio 2 129 zł.

Badanie Deloitte pokazuje, że prawie połowa Polek i Polaków na tegoroczne święta zakupy zrobi online. W sklepach stacjonarnych kupowane są najczęściej napoje i żywność. Tak deklaruje 85 proc. badanych. Jednak pozostałe artykuły kupowane będą także przez internet.

W przypadku akcesoriów elektronicznych zakupy online wybiera 64 proc. osób, a prezenty związane z hobby kupowane są przez internet przez 63 proc. badanych. Na zakup online kart prezentowych decyduje się 60 proc. osób, a na zabiegów zdrowotnych i kosmetycznych – 58 proc.

Kupując dobra luksusowe podział na sklepy stacjonarne i internetowe jest właściwie równy ( 49 do 51 proc.) W internecie kupowane są też kosmetyki i perfumy – 47 proc. oraz meble i dodatki do domu – 45 proc.

Najczęściej zakupy online dokonywane są przez strony typu marketplace, bo wybiera je 44 proc. respondentów. 24 proc. osób przyznało, że tam wyda najwięcej pieniędzy na prezenty. Z serwisów aukcyjnych będzie korzystać 34 proc. badanych.

Sklepy stacjonarne wybierane przez Polki i Polaków to drogerie – 42 proc. i galeria handlowe – 33 proc.

Preferowanym sposobem płatności jest nadal gotówka. Przy zakupach przez internet wybór najczęściej pada na kartę debetową – 15 proc., kredytową – 143 proc., e-przelew – 14 proc. oraz Blika – 12 proc.

Zgodnie z deklaracjami w tym roku na prezenty, żywność, podróże czy rozrywkę związane ze świętami  wydamy średnio 2 129 zł. To wzrost o 200 zł w stosunku do roku poprzedniego.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...