TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Świadczenie teleinformatyczne dla ekspertów cyberbezpieczeństwa

Projekt rozporządzenia w sprawie wysokości świadczenia teleinformatycznego osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Znajdujące się w nim rozwiązania umożliwią jednostkom sektora publicznego rywalizację z sektorem prywatnym o najlepszych pracowników. Głównie dzięki zwiększonym możliwościom finansowym.

– To istotny krok do zapewnienia odpowiedniego poziomu wynagrodzeń dla ekspertów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo państwa – przekonuje  minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Pandemia pokazała, jak ważny jest internet i nowe technologie. Spora część działalności gospodarczej i spraw urzędowych przeniosły się w tym okresie do sieci. To z kolei zmobilizowało do działań cyberprzestępców.

Raportu CSIRT NASK za 2020 r. podaje, że liczba incydentów cyberbezpieczeństwa wzrosła o 60,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Dlatego tak ważni są pracownicy odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo. Także w organach państwowych.

Podpisana przez Prezydenta ustawa o szczególnych zasadach wynagrodzenia osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa, ma pomóc utrzymać najlepszych pracowników w instytucjach państwowych. Od 1 marca 2022 r. będzie wypłacane świadczenie teleinformatyczne, stanowiące dodatek czy specjalne świadczenie dla osób, które cyberbezpieczeństwem się zajmują.

Rozporządzenie określa zarówno minimalną, jak i maksymalną stawkę takiego świadczenia. Jego wysokość ma być zależna od doświadczenia w wykonywaniu danych zadań, a to ma być zachęta do dalszego rozwoju.

Eksperci będą mogli otrzymać do 30 000 zł za realizację zadań. Premiowanymi zadaniami będą m.in. analiza szkodliwego oprogramowania, badanie bezpieczeństwa czy  podatności i testowanie sprzętu lub oprogramowania.

Z dodatków skorzystają osoby zajmujące się analizą powłamaniową, budową i utrzymaniem systemów monitorowania i detekcji incydentów oraz prowadzący analizę incydentów.

Przygotowano też listę certyfikatów, które mają poświadczać odpowiednie umiejętności u osób wybieranych do zadań i premiowanych za nie dodatkami. Takim gwarantem może być również zajęcie pierwszego zajęcie miejsca w specjalistycznych ćwiczeniach cyberbezpieczeństwa. Należą do nich Core NetWars Tournament czy Cyber Defense NetWars.

Według wstępnych szacunków świadczenie teleinformatyczne obejmie około 1000 osób. Głównie z Zespołów Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego (tzw. CSIRT), służb specjalnych, ministerstw, Kancelarii Prezydenta, Sejmu czy Senatu.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...