TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Alarm BRAVO – Alarm CHARLIE -przedłużone

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego przedłużone zostają stopnie alarmowe. BRAVO na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami. CHARLIE – CPR na całym obszarze kraju. Zgodnie z nowym rozporządzeniem będą obowiązywały do 31 maja 2023 r. do godz. 23:59.

CHARLIE-CRP przedłużony

Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia w sprawie stopni alarmowych. Na terenie całego kraju i wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami obowiązuje drugi stopień alarmowy BRAVO. NA całym obszarze Polski obowiązuje także trzeci stopień alarmowy CRP – CHARLIE–CRP.

Stopnie alarmowe CRP

Stopnie alarmowe wprowadza Prezes Rady Ministrówna podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Drugi stopień alarmowy -BRAVO ma charakter prewencyjny. Jest on powiązany z sytuacją geopolityczną w regionie. Dotyczy to działań o charakterze ataku hybrydowego prowadzonego przez Federację Rosyjską i Białoruś oraz prowadzonych działań wojennych Rosji w Ukrainie.

Stopienie alarmowe CRP wprowadzono w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP  jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Wprowadza się go w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Alert BRAVO – CHARLIE

Obowiązywanie stopni alarmowych to sygnał dla służb dbających o bezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo i dla całej administracji publicznej. Jednak szczególną ostrożność w trakcie obowiązywania stopni alarmowych powinni wszyscy na terenie, którym są one objęte.

Należy zwracać uwagę na nietypowe zachowanie osób, pozostawiane pakunki czy pojazdy parkowane w miejscach zgromadzeń. Także w trakcie korzystani z internetu należy zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na nietypowe sytuacje i zdarzenia w sieci.

Stopnie będą obowiązywały do 31 maja 2023 r. do godz. 23:59.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...