Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Podniesienie stopnia alarmowego w Polsce do CHARLIE-CRP

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające stopień alarmowy CHARLIE–CRP. W stosunku do poprzedniego stopnia ALFA–CRP, który jest pierwszym ze stopni alarmowych, to podwójny wzrost. CHARLIE–CRP jest bowiem stopniem trzecim i już tylko  jeden dzieli nas od najwyższego.

Stopień alarmowy CHARLIE–CRP  obowiązuje od 21 lutego 2022 r. od godz. 21.00 do 4 marca 2022 r. do godz. 23.59. Został on wprowadzony z uwagi na zagrożenia cyberprzestrzeni. Wcześniej obowiązywał już na terenie kraju ALFA–CRP.

Stopnie alarmowe wprowadzane są przez Prezesa Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych. CHARLIE–CRP  jest stopniem trzecim. Wyższy od niego jest jedynie DELTA–CRP.

CHARLIE–CRP  wprowadzany jest w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Na sytuacje zagrożenie w Polsce ma obecnie wpływ głównie sytuacja na Ukrainie i zagrożenie ze strony Rosji.

Niepokojące i nietypowe sytuacje powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numeru 112.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...