TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Starlink zawalczy z cyfrowym wykluczeniem?

Elon Musk próbuje wprowadzić globalnie szerokopasmowy Internet satelitarny Starlink. Analitycy z firmy MoffettNathanson w badaniach przekonują, że będzie to rozwiązanie dla nielicznych.

Według ekspertów udział Starlink na rynku globalnych dostawców telekomunikacyjnych będzie sięgać 1%. Starlink umożliwa transfer danych powyżej 100 Mb/s, ale grono odbiorców ogranicza koszt hardware’u (terminal można dostać za prawie 2300 PLN). Kto będzie zatem beneficjentem Starlink?

Z zalet sieci dostarczanej za pomocą satelity mogą skorzystać osoby, które mieszkają na terenach niedostępnych dla obecnych operatorów. O wspomnianych lokacjach mówi się, że są “wykluczone z globalnej wioski”.

W skali globalnej Starlink może zapełnić swoją niszę i walczyć z wykluczeniem cyfrowym. Musk zapowiedział, że priorytetem dla SpaceX będzie podwojenie prędkości, a wartością docelową ma być 10 Gb/s.

Źródło: speedtest.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...