TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Legimi inwestuje w AI i debiutuje na giełdzie

Legimi, internetowa platforma z audiobookami i e-bookami  wchodzi 14 kwietnia na boczny rynek giełdowy – NewConnect. Firma pozyskała też dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na rozwój technologii rekomendacyjnych, które wykorzystują sztuczną inteligencję. Kwota jaką udało się dostać to 3,7 mln zł.

– Bardzo cieszymy się z przyznanego dofinansowania. Już od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do wprowadzenia elementów AI do naszej platformy aby wspomóc jakość rekomendacji. Pozyskana kwota z pewnością przyśpieszy proces wdrażania tej technologii – zapowiada Mikołaj Małaczyński, prezes Legimi.

Pieniądze, które udało się uzyskać, pochodzą z grantu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Wniosek Legimi znalazł się pośród 11, które osiągnęły najwyższą ocenę. W sumie w programie NCBiR przyznano 774,24 mln zł dotacji na 169 projektów.

– Wdrożenie systemu rekomendacji spowoduje optymalizację kluczowych dla biznesów subskrypcyjnych parametrów, takich jak koszt pozyskania klienta (CAC), lojalność (LTV) a także zmniejszy poziom rezygnacji (churn rate) – mówi Mateusz Frukacz, dyrektor technologiczny i członek zarządu Legimi.

Całkowity koszt projektu, na który przyznano dofinansowanie, to  4,68 mln zł.

A już dzisiaj – 14 kwietnia – Akcje Legimi mają być wprowadzone do obrotu na NewConnect. Jest to boczny rynek giełdy warszawskiej.

– Bardzo się cieszymy i czekamy na dzień debiutu. Nasz biznes dynamicznie rośnie, w Polsce jesteśmy jednym z liderów rynku, szybko rozwijamy się także na bardzo perspektywicznym rynku niemieckim. Wierzę, że inwestorzy docenią naszą pracę i perspektywy rozwoju, podobnie jak miało to miejsce w trakcie wcześniejszych emisji, a sam debiut będzie udany – komentuje Mikołaj Małaczyński.

Mikołaj Małaczyński i Mateusz Frukacz mają po 16 proc. akcji Legimi. Po 11 proc. posiadają Małgorzaty McGovern i Venture Capital Satus. Pozostałych a 46 proc. należy do innych akcjonariuszy.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...