TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Stacje BTS Play

Współcześnie niemal każdy człowiek korzysta ze smartfona, a nawet jeśli nie, to z pewnością posiada telefon komórkowy. Kluczem do działania tych urządzeń jest połączenie z siecią bezprzewodową, bez której omawiany sprzęt staje się bezużyteczny. Dlatego po całym kraju rozłożone są tzw. stacje BTS, czyli urządzenia wyposażone w anteny zapewniające nam łączność.

Każdy z operatorów telekomunikacyjnych montuje swoje urządzenia, zapewniając tym samym większą przepustowość danych oraz lepszy zasięg użytkownikom. Jak to wygląda w przypadku sieci PLAY oraz jak wypada w zestawieniu z innymi markami?

Maszty BTS PLAY – co to stacje BTS?

Maszty lub stacje BTS (Base Transceiver Station) to urządzenia wykorzystywane w łączności bezprzewodowej, a szczególnie w przypadku telefonii komórkowej. Są umieszczane na większych wysokościach i posiadają anteny fal elektromagnetycznych. Na dalszych odcinkach sygnał może być przesyłany za pomocą radiolinii lub światłowodów.

Na maszcie najczęściej umieszcza się 3  anteny pokrywające sygnałem po 120 stopni powierzchni. Najnowsze anteny adaptacyjne automatycznie zmieniają kierunek promieniowania maksymalnego w zależności od zapotrzebowania.

Stacje BTS PLAY – rekordowe wyniki

Jeszcze kilka lat temu zdarzało się, że użytkownicy sieci PLAY narzekali na jej jeden szczególny mankament, a mianowicie zasięg. Było to związane z mniejszą ilością stacji BTS na tle innych operatorów. Natomiast warto wspomnieć, że w wielu przypadkach maszty są współdzielone przez kilka firm telekomunikacyjnych.

Jednak od kilku lat PLAY dość prężnie rozwija swoją infrastrukturę, czego potwierdzeniem jest przyrost liczby stacji BTS, który rokrocznie wynosi około 10%. Dlatego stosunkowo niedawno, bo w połowie zeszłego roku, operator chwalił się włączeniem 10 000 nadajników. Takie działanie znacznie poprawia jakość korzystania z sieci, ale też zmniejsza zależność od innych firm telekomunikacyjnych, które wcześniej wiodły prym w tym obszarze.

Oczywiście, nie można zapominać, że nadal maszty BTS PLAY nie są na pierwszym miejscu w kraju pod kątem ilości, jednak znajdują się w pierwszej trójce, obok Orange i T-Mobile. To sprawia, że możliwości w zakresie skorzystania z różnorodnych usług telekomunikacyjnych w rosną. To sprawia, że nawet osoby, które dotychczas miewały problemy z zasięgiem w miejscach trudniej dostępnych czy o gorszych warunkach, teraz dostają szansę na bezproblemowe nawiązanie połączenia ze światem.

Warto również wspomnieć, że według portalu speedtest.pl PLAY to sieć, która zapewnia najszybszy internet mobilny w Polsce (na podstawie 75 tysięcy testów użytkowników z różnych lokalizacji). To także zasługa rozwoju masztów BTS przez tego operatora. Dzięki nim bowiem transfer danych przebiega znacznie szybciej, a to wiąże się z wyższą wygodą korzystania z różnorodnych narzędzi opierających swoje działanie na połączeniu z internetem.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...