Sprzedaż smartfonów i komputerów spada

100

Kryzys widoczny jest w wielu obszarach gospodarki i dotknął branży elektronicznej. W całej Europie sprzedawanych jest coraz mniej sprzętów. Spadki dotyczą głównie komputerów, ale również smartfonów.

„Rzeczpospolita” wskazuje, że III kwartał 2022 roku to spadek dostaw smartfonów do Europu o 16 proc. W przypadku notebooków spadek ten osiągnął 20 proc.

Na razie trudno mówić o optymistycznych prognozach. Te na IV kwartał br. wskazują, że sprzedaż smartfonów w Europie będzie nie tylko niższa niż rok temu, ale nawet zjedzie poniżej poziomu notowanego przed pandemią — wskazuje dziennik.

Canalys – globalna firma zajmująca się analizą rynku technologicznego – wskazuje, że podobnie sytuacja wygląda w przypadku PC. Światowe dostawy komputerów zmniejszyły się w III kwartale 2022 roku o 19 proc. do 54,7 mln sztuk.

Część producentów przewiduje, że negatywny trend w notebookach utrzyma się, a nawet pogłębi w IV kwartale. Pierwsze sygnały rynkowe to potwierdzają. Jak szacuje Digitimes Research, w październiku dostawy pięciu największych marek runęły o 40 proc. (względem analogicznego okresu 2021 r.) — pisze „Rzeczpospolita”.

Źródło: businessinsider.com.pl