Informacja o sprzedaży sieci Giga Komputer ze Zwolenia wywołała szereg gorących komentarzy w środowisku małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. O wypowiedź poprosiliśmy w związku z tym Karola Skupnia, prezesa Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, który przez lata był z nią związany.
Wielu opearatorów wydaje się zaskoczonych informacją o sprzedaży Giga Komputer. Pojawiły się nawet stwierdzenia, że prezes KIKE sprzedał swoją firmę Orange. Słusznie?
Karol Skupień: Od kilku już lat nie jestem pracownikiem Giga Komputer, nie byłem też jej właścicielem, więc nie mogłem również jej sprzedać. Przez ostatnie dziewięć miesięcy angażowałem się natomiast w próby znalezienia kupca ze środowiska operatorów telekomunikacyjnych należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, pomagałem też w konsultacjach dotyczących kwestii technicznych.
Bez rezultatu?
Karol Skupień: Oferta sprzedaży Giga Komputer wzbudziła pewne zainteresowanie wśród firm będących członkami naszej izby, jednak po audycie nikt nie zdecydował się na kolejne kroki, Związane jest to z pewnymi wyzwaniami technicznymi i koniecznością przeprowadzenia poważnych inwestycji.
Proszę rozwinąć ten wątek.
Karol Skupień: Giga Komputer to operator telekomunikacyjny obecny na rynku od 2005 roku. W zakresie jej działań są głównie usługi dostępu do sieci internetowej. Większości klientów usługę internetową dostarczaną ma drogą radiową. Sieć firmy budowana była jednak stopniowo, kawałek po kawałku, przez co stanowi rozległą i bardzo skomplikowana strukturę. Są w niej elementy 2.4 Gbs, 5 Gbs, V-Max, LMDS, a sprzęt pochodzi od bardzo różnych producentów. Jednocześnie coraz większa część miejscowości Kozienica, Paski, Zwoleń i Lipsko pokrywana jest siecią światłowodową. Z łącznej liczby około 20 tys. potencjalnych punktów dostępu już 7 tys. ma światłowód, a mówimy to o ogromnej powierzchni, domkach rozrzuconych na prostokącie o przybliżonych wymiarach 100×150 kilometrów.
Czyli, jeśli dobrze rozumiem, utrzymanie klientów, do których internet dostarczany jest technologią radiową, staje się nieopłacalne?
Karol Skupień: Światłowód w naturalny sposób wypiera technologię radiową. Budowa światłowodu wymaga natomiast inwestycji. Orange w tym rejonie dysponuje natomiast możliwością praktycznie natychmiastowego przełączenia wszystkich klientów radiowych na technologię LTE.
W informacjach prasowych Orange kładzie nacisk na związane z tą transakcją zwiększenie zasięgu usług Orange Światłowód o kolejnych siedem tysięcy gospodarstw domowych w Kozienicach i innych miejscowościach. Firma zadeklarowała też, że ma w planach integrację infrastruktury firmy Giga Komputer do standardów i platform usługowych całej grupy, co z kolei umożliwi to oferowanie klientom usług konwergetnych.
…
Karol Skupień, prezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej jest przedsiębiorcą, menedżerem branży IT i telekomunikacyjnej. W strukturach KIKE przez lata wspierał działalność Grupy Roboczej ds. Administracji Publicznej angażując się w wiele projektów izbowych i operatorskich. Jest także członkiem Stowarzyszenia Budowniczych Telekomunikacji oraz Stowarzyszenia Siła w Innowacji. W wolnym czasie wędruje po górach i gra w szachy.
Czytaj także: