Social media: Facebook wśród platform stwarzających zagrożenie dla danych

5479

Naukowcy z Uniwersytetu Edith Cowan w Australii postanowili zbadać postrzeganie social mediów przez użytkowników w kontekście bezpieczeństwa i ochrony danych. Wyniki badań wskazują, iż zdaniem internautów do najbardziej podatnych na zagrożenia platform należy Facebook.

W przeprowadzonej ankiecie udział wzięło 1130 osób z USA, Europy i Australii. Według 68% badanych dane zamieszczane na Facebooku nie są należycie zabezpieczone. 65% uważa, że podobnie rzecz ma się na Instagramie, a 57% – na Twitterze.

Postrzeganie ochrony danych przez portale różni się w zależności od wieku badanych: 73% osób z pokolenia millenialsów (20-35 lat) uznaje Facebooka za zagrożenie dla danych osobowych, a dla pokolenia 40-latków takim portalem jest Instagram. Tylko 48% użytkowników mediów społecznościowych korzysta z unikalnych haseł do posiadanych kont.

Platformy social media traktowane są z reguły jako stanowiące potencjalne źródło wycieku danych, kradzieży tożsamości i oszustw. Wśród najbardziej niebezpiecznych funkcji wskazuje się dzielenie lokalizacją z aplikacjami i innymi użytkownikami.

Wśród aktywności cieszących się względnie dobrą opinią znajdziemy pocztę elektroniczną (tylko 28% userów uznaje tę usługę jako niebezpieczną) i bankowość internetową (14%).

Najpopularniejszą formą zabezpieczania się przed utratą danych osobowych i wrażliwych jest oprogramowanie antywirusowe (66%), uwierzytelnianie dwuskładnikowe (59%) i stosowanie silnych pytań sprawdzających przy funkcji odzyskiwania haseł (50%).

Badanie wykazało, że 70% badanych nie wierzy, że może zostać ofiarą hakerskiego ataku.

Źródło: pap.pl