TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Social media: Facebook wśród platform stwarzających zagrożenie dla danych

Naukowcy z Uniwersytetu Edith Cowan w Australii postanowili zbadać postrzeganie social mediów przez użytkowników w kontekście bezpieczeństwa i ochrony danych. Wyniki badań wskazują, iż zdaniem internautów do najbardziej podatnych na zagrożenia platform należy Facebook.

W przeprowadzonej ankiecie udział wzięło 1130 osób z USA, Europy i Australii. Według 68% badanych dane zamieszczane na Facebooku nie są należycie zabezpieczone. 65% uważa, że podobnie rzecz ma się na Instagramie, a 57% – na Twitterze.

Postrzeganie ochrony danych przez portale różni się w zależności od wieku badanych: 73% osób z pokolenia millenialsów (20-35 lat) uznaje Facebooka za zagrożenie dla danych osobowych, a dla pokolenia 40-latków takim portalem jest Instagram. Tylko 48% użytkowników mediów społecznościowych korzysta z unikalnych haseł do posiadanych kont.

Platformy social media traktowane są z reguły jako stanowiące potencjalne źródło wycieku danych, kradzieży tożsamości i oszustw. Wśród najbardziej niebezpiecznych funkcji wskazuje się dzielenie lokalizacją z aplikacjami i innymi użytkownikami.

Wśród aktywności cieszących się względnie dobrą opinią znajdziemy pocztę elektroniczną (tylko 28% userów uznaje tę usługę jako niebezpieczną) i bankowość internetową (14%).

Najpopularniejszą formą zabezpieczania się przed utratą danych osobowych i wrażliwych jest oprogramowanie antywirusowe (66%), uwierzytelnianie dwuskładnikowe (59%) i stosowanie silnych pytań sprawdzających przy funkcji odzyskiwania haseł (50%).

Badanie wykazało, że 70% badanych nie wierzy, że może zostać ofiarą hakerskiego ataku.

Źródło: pap.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...