Smartfony ostrzegają przed nalotami bombowymi

Google ogłosił aktywacja powiadomień o nalotach bombowych. Otrzymywać je będą mieszkańcy Ukrainy ze smartfonami w systemie Android.

Kent Walker, prezes ds. globalnych w Google, poinformował poprzez wpis na blogu firmy, że system Air Raid Alert we współpracy z rządem Ukrainy będzie informował o nalotach bombowych.

“Niestety, miliony ludzi w Ukrainie polegają teraz na alarmach o nalotach, aby dostać się w bezpieczne miejsce. Na prośbę i z pomocą rządu Ukrainy rozpoczęliśmy wdrażanie szybkiego systemu alarmów przeciwlotniczych dla telefonów z systemem Android w Ukrainie” – napisał Kent Walker.

Zgodnie z deklaracjami Google funkcja działać będzie na telefonach z usługami Google Play z systemem Android 5 lub nowszym. Żeby ostrzeżenia się pojawiały wystarczy mieć włączoną lokalizację i połączenie z internetem.

Funkcję można też wyłączyć lub włączyć:

– w Android 12: Ustawienia > Bezpieczeństwo i sytuacje awaryjne > Powiadomienia o nalocie na Ukrainę

– w Android 5-12 –  Lokalizacja > Usługi lokalizacyjne > Alarm o nalotach na Ukrainę

“System wykorzystuje nasz mechanizm ostrzegania o niskich opóźnieniach, który zbudowaliśmy na potrzeby alarmów o trzęsieniach ziemi. System ostrzegania przed nalotami jest również uzupełnieniem i korzysta z tych samych wyzwalaczy, które są wykorzystywane w istniejących w kraju systemach ostrzegania przed nalotami.”- napisał na Twitterze Dave Burke, wiceprezes ds. inżynierii w Google for Android.

Źródło: dobreprogramy.pl