TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Smart community, czyli technologia w twojej gminie

Coraz więcej słyszymy o nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, które mogą zmienić funkcjonowanie współczesnych miast. Mamy jednak także przykłady małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, którzy we współpracy z lokalnymi władzami tworzą smart communities, czyli wprowadzają nowoczesność do polskich gmin.

Określenie smart cities oznacza najczęściej praktyczne wprowadzanie do funkcjonowania miast Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji. Ogarnięci wielkimi wizjami zapominamy, że nowoczesne technologie i dostęp do szybkiego łącza internetu światłowodowego pozwalają na wprowadzanie innowacji także w mniejszych miejscowościach, co wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami.

IoT w Galewicach

– Nasze najnowsze wdrożenie Internetu Rzeczy jest dość prozaiczne – mówi Artur Tomaszczyk, ekspert projektu MdI, czyli MiŚOT dla IoT. – W Galewicach w powiecie wieruszowskim instalujemy czujniki przy włazach pomp, które służą do zaopatrywania mieszkańców w wodę.

Pewien czas temu doszło w Galewicach do zdarzenia, które zaniepokoiło lokalną społeczność. Odkryto, ze jeden z takich włazów był otwarty. Mógł to być chuligański wybryk, lecz zdarzenie to potencjalnie mogło też wiązać się ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami. Powstało więc pytanie jak monitorować stan tych włazów i okazało się, że czujnik oparty na technologii LoRaWAN jest rozwiązaniem najbardziej opłacalnym.

– Nikt nie musi tam jeździć, ani czuwać 24/7 i oglądać obrazu z kamer monitoringu. Po prostu; jeśli właz zostanie otwarty, czujnik natychmiast wyśle powiadomienie – wyjaśnia Artur Tomaszczyk.

Sieć edukacyjna w Wieruszowie

Okazuje się też, że nie jest to pierwsze ani ostatnie zastosowanie nowoczesnych technologii w gminie Wieruszów.

– Nasza współpraca z lokalnymi władzami sięga jeszcze programu operacyjnego 8.4 Innowacyjna Gospodarka – wspomina Sebastian Kachel, z zarządu ComNet Multimedia. – W jej ramach przedstawiciele samorządu wykazali się ogromną pomocą przy załatwianiu wszelkich zgód związanych z prowadzonymi na ich terenie inwestycjami, my zaś wyszliśmy z inicjatywą stworzenia lokalnej sieci edukacyjnej między szkołami i bibliotekami. Przyłączyliśmy je do sieci za symboliczną opłatą instalacyjną, a symetryczne łącze o prędkości 1 Gb/s służy im do tej pory.

Sebastian Kachel

Galewice mają także gminny monitoring, który zostanie niebawem poszerzony o system pomiaru prędkości i odczytu tablic rejestracyjnych przejeżdżających pojazdów. W przypadku wszelkich zdarzeń drogowych bez problemu zostanie więc namierzony pojazd, który brał w nim udział. Gmina otrzyma też konkretne dane, na podstawie których będzie mogła wprowadzić dodatkowe środki bezpieczeństwa tam, gdzie okaże się to potrzebne.

Kilka lat temu monitoring w samym Wieruszowie zarejestrował także nietypową pogoń:

https://www.facebook.com/watch/?v=1223044894470740&ref=sharing

Propozycje dla smart communities

– Proponujemy władzom gmin kolejne rozwiązania – mówi Artur Tomaszczyk. – Jednym z nich jest monitorowanie poziomu dwutlenku węgla w klasach szkolnych. Pracując przez pewien czas w źle wietrznej piwnicy przekonałem się na własnej skórze jak bardzo wpływa on na zdolności koncentracji i jak przydatne może się okazać zamontowanie takiego prostego czujnika.

W kolejce czeka także propozycja instalacji nadajników GPS, które będą podawały w czasie rzeczywistym pozycję pługów odśnieżających gminne drogi oraz czujników zapełnienia kontenerów z odpadami. Dzięki tym ostatnim śmieciarki nie będą jeździć do pustych i prawie pustych pojemników, co pozwoli w efekcie ograniczyć koszty paliwa i ślad węglowy.

Jak widać z powyższych przykładów mówiąc o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych pora brać pod uwagę nie tylko wizje dotyczące wielkomiejskich aglomeracji, ale przede wszystkim to, co już niebawem może pojawić się w naszym najbliższym otoczeniu. Wizja smart community, czyli nowoczesnej gminy, jest bliżej niż się wydaje.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze