TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Składki ZUS i nowy podatek dla przedsiębiorców w 2024 roku   

W 2024 roku wzrosną podstawy, od jakich przedsiębiorcy opłacają składki ZUS. Początek 2024 r. to również początek obowiązywania podatku minimalnego wprowadzonego reformą Polski Ład przez PIS. Ile wynosi w 2024 roku minimalna podstawa składek? Jak nowy podatek wpłynie na finanse firmy?

Jakie będą wysokość składek ZUS w 2024 roku?

Przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2024 roku ma wynieść 7824 zł. Zgodnie z przepisami 60 proc. tej kwoty stanowi podstawę ustalenia składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Przekłada się to na minimalną podstawę składek dla przedsiębiorców na poziomie 4694,40 zł.

Łącznie minimalne składki ZUS dla przedsiębiorcy w 2024 roku wyniosą 1600,27 zł. Złoży się na to:
– składka emerytalna – 916,35 zł  (19,52 proc. podstawy wymiaru),
– składka rentowa – 375,55 zł (8 proc. podstawy wymiaru),
– składka chorobowa – 115,01 zł (2,45 proc. podstawy wymiaru),
– składka wypadkowa – 78,40 zł (1,6 proc. podstawy wymiaru),
– fundusz pracy – 115,01 zł (2,45 proc. podstawy wymiaru).

Jaką maksymalnie składkę ZUS w 2024 r. zapłaci przedsiębiorca?

Istnieje jednak ograniczenie miesięcznej podstawy składek dla przedsiębiorców. Nie może przekraczać 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W 2024 r. roku górna granica miesięcznej podstawy składek to 19 560 zł. Oznacza to maksymalną wysokość składek odprowadzanych przez przedsiębiorcę do ZUS na poziomie 6 668 zł miesięcznie. 

Tutaj pojawia się kwestia tego, że ZUS rości sobie prawo do zmiany wymiaru składek przedsiębiorcy, gdy uzna, że podstawa została ustalona przez przedsiębiorcę na zbyt wysokim poziomie.

– Kwestionowanie przez ZUS podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne deklarowanych przez przedsiębiorców bezsprzecznie stanowi bezprawną ingerencję w prawa przedsiębiorców na rzecz imperium Państwa, niezależnie od tego, czy dotyczy działalności gospodarczej prowadzonej od kilku dekad, czy też kilku dni – stwierdził Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Sprawa ta już kilka razy trafiła do Sądu Najwyższego i wciąż nie ma jasności, kto ma ostatecznie prawo do ustalania wysokości tej podstawy. Chociaż przepisy pozwalają przedsiębiorcy zwiększyć podstawę składek, to ZUS może nie zgodzić się na zadeklarowaną kwotę.

W 2024  roku podwyższony zostanie mały ZUS

Podstawą wyliczania małego ZUS-u stanowi minimalne wynagrodzenie. W 2024 r. zostanie ono podniesione dwukrotnie: 1 stycznia 2024 r. oraz 1 lipca 2024 r. Dlatego przedsiębiorcy rozpoczynający działalność będą musieli liczyć się z podwyżkami.

Podstawę wymiaru składek stanowi w tym wypadku 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Czyli od 1 stycznia będzie to 30 proc. z 4242 zł, co oznacza 1272,60 zł. Składki ZUS wyliczone na tej podstawie będą wynosiły 402,65 zł.

Od 1 lipca 2024 r. podstawa składek będzie wynosiła 30 proc. z 4300 zł, czyli 1290 zł. Oznacz to składki ZUS na poziomie 408,16 zł.

Od 2024 roku obowiązuje podatek minimalny

Reforma podatkowa Polski Ład wprowadza również nowy podatek od tego roku. Data jego wejścia była przesuwana na 2022 r., a potem na 2023 r. To podatek minimalny od przychodów firm. Podlegają mu przedsiębiorcy, którzy przy rozliczeniu rocznym wykażą straty lub ich dochody będą niższe niż 2 proc. przychodów.

Podatek dotyczy spółek oraz  podatkowych grup kapitałowych, które mają siedzibę lub zarząd w Polsce. Okres brany pod uwagę przy tym podatku to trzy lata. Jeśli chociaż w jednym z tych trzech lat rentowność przedsiębiorcy była powyżej 2 proc., to nie obowiązuje go podatek minimalny.

Podatek liczony jest na dwa sposoby, ale w obu jego stawka wynosi 10 proc. podstawy. W pierwszym sposobie opodatkowania podstawą jest albo 4 proc. przychodów przedsiębiorstwa. W drugim jest to 2 proc. przychodów powiększonych o finansowanie dłużne i niematerialne.

To nie koniec komplikacji dotyczących minimalnego podatku. W jego przypadku nie są bowiem liczone zaliczki, dlatego chociaż wchodzi w życie od początku 2024 r., to pierwsze jego rozliczenie nastąpi w 2025 r.

– Skomplikowany wzór obliczenia podatku i szeroki katalog wyłączeń sprawiają, że firmy muszą dokładnie przyjrzeć się nowym przepisom – stwierdza adwokat Michał Kwaśniewski, partner w Quidea.

Wyłączenia, o których wspomina adwokat, sprawiają, że podatek minimalny nie obejmie wszystkich przedsiębiorstw. Lista wyjątków obejmuje:

– instytucje finansowe,
– spółki komunalne,
– firmy górnicze otrzymujące pomoc publiczną,
– podmioty świadczące usługi związane z ochroną zdrowia,
– firmy znajdujące się w stanie upadłości, likwidacji lub restrukturyzacji.

Z obowiązku zwolnieni są także „mali podatnicy”. Definicja małego podatnika znajduje się w art. 5a pkt 20 ustawy o PIT i art. 4a pkt 10 ustawy o CIT. Są to podatnicy, których wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 2 000 000 euro wyrażonych w złotych.

Źródło: księgowość.infor.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl, money.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...