Skaner twarzy iPhone'a oszukany za pomocą taśmy

366

 

Face ID od Apple’a to według producenta jedna z najbardziej zaawansowanych technologii biometrii odpowiadająca za przechwytywanie szczegółowych danych twarzy, rozmieszczając i analizując ponad 30 000 niewidzialnych punktów, a przez to tworząc dla niej mapę głębi.  Face ID wprowadza uwierzytelnianie przez rozpoznawanie twarzy, chroniąc informacje na m.in. telefonie iPhone X i iPadzie Pro. 

Czy jest to jednak technologia niezawodna i w 100% bezpieczna? Cóż… Na konferencji Black Hat USA 2019 zaprezentowano sposób obchodzenia wykrywania żywotności w technologii Face ID. Badacz Zhuo Ma z firmy Tencent Security wyjaśnił, że Face ID sprawdza żywotność w oparciu o światło odbite od oka.

Odkyto, że jeśli użytkownik założy okulary to Face ID nie będzie tworzyć i analizować trójwymiarowego modelu okolicy oczu. Przygotowano zatem 'sztuczne’ oczy – okulary z naklejonymi taśmami imitującymi siatkówkę i źrenicę.

Wnioski? Wydaje się, że ważne dla producentów rozwiązań biometrycznych – czasem złożone systemy najprościej oszukać za pomocą prostej sztuczki.

[źródło: Niebezpiecznik.pl]