TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

SIDUSIS nabiera tempa

Od 1 grudnia SIDUSIS był zasilany w dane przez operatorów telekomunikacyjnych. Zgłoszono już 6,7 miliona punktów adresowych w Polsce, w których mogą być świadczone usługi stacjonarnego internetu szerokopasmowego. Od 1 stycznia z SIDUSIS mogą korzystać obywatele i obywatelki, by sprawdzać dostępność internetu w swojej okolicy czy zgłosić takie zapotrzebowanie. Już przyjęto prawie 2800 zgłoszeń.

Dzięki stronie  internet.gov.pl każdy może  sprawdzić dostępność usługi internetu szerokopasmowego, zgłosić taką potrzebę lub zgłosić pustostan, do którego nie ma potrzeby prowadzenia sieci umożliwiającej świadczenie tego typu usług. Żeby to zrobić należy skorzystać z Profilu Zaufanego.  Od początku stycznia stronę wyświetlono wyświetlona ponad 2 miliony razy.

Już widać, że czasem dane na stronie nie zgadzają się ze stanem faktycznym. Obywatele informują chociażby o sytuacji, w której system pokazuje punkt jako tzw. białą plamę, a w rzeczywistości w danym miejscu jest dostęp do usług internetu szerokopasmowego. Pojawiają się też sytuacje odwrotne, gdy operator deklaruje zasięg rzeczywisty, a jednak usługa nie jest dostępna lub jej parametry nie odpowiadają tym zadeklarowanym w systemie.

Pozytywnym objawem jest to, że jeśli obywatele zgłaszają zapotrzebowanie na usługi na stronie, to operatorzy szybko reagują na taką informację. Kontaktują się z taką osobą nawet w ciągu godziny, by przedstawić swoją ofertę.

Za weryfikację prawidłowość danych kontaktowych operatorów odpowiada Instytut Łączności – Państwowy Instytut Łączności. Także on zajmuje się sprawdzaniem parametrów usług.

Operatorzy telekomunikacyjni nadal mają obowiązek przekazywania danych do systemu i ich aktualizacji. Dotychczas formularz wypełniło ponad tysiąc telekomów. 951 z nich przekazała także dane o zasięgach. 156 podmiotów poinformowało  o świadczeniu usług dostępu do internetu.

Niestety wciąż nie pojawiły się odpowiednie informacje od 2600 operatorów lub dostawców usług. Także w przypadku samorządów czy przedsiębiorstw użyteczności publicznej istnieją opóźnienia w wypełnianiu formularzy.

Niedopełnienie obowiązku może skutkować karą pieniężną  od 100 do 100 tys. zł nakładaną przez ministra cyfryzacji.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...