TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sezon na rozliczenia z fiskusem zaczął się od problemów

Do końca 28 lutego pracodawcy musieli dostarczyć zeznania podatkowe do podatników oraz Urzędu Skarbowego. Wiele osób już tego dnia mając komplet dokumentów chciało się ostatecznie rozliczyć z fiskusem. Niestety napotykały trudności. Pojawił się obawa, że jest to atak hakerski. Tym bardziej, ze od kilku dni takie plany były ustalane na  rosyjskich portalach i komunikatorach.

We wtorek 28 lutego próbujący dostać się na rządową stronę podatki.gov.pl miało z tym problem. Strona przestałą działać już po godzinie 8 rano. Chociaż po pewnym czasie udało się przywrócić działanie, to problemy pojawiały się także później. Było to wolne ładowanie strony czy wyrzucanie użytkownika z serwisu.

Pojawiły się obawy, że strona, na której znajdują się nasze zeznania podatkowe i mamy możliwości rozliczyć zeszłoroczny PIT, została zaatakowana przez hakerów. Od kilku dni bowiem hakerzy umawiali się na zaatakowanie polskich stron. Ich komunikacja odbywała się głównie na rosyjskich portalach i komunikatorach. I nie byłby to pierwszy tego typu cyberatak środowisk sympatyzujących z Kremlem.

Jednak ministerstwo zaprzecza takim doniesieniom i twierdzi, ze to jedynie wina przeciążenia systemu.

Jak usłyszeliśmy w resorcie, nasze tajemnice podatkowe i nasze zarobki pozostają niejawne. Przestępcy nie zdobyli tych informacji. Jedynym ich sukcesem jest przeciążenie i zablokowanie strony — poinformował RMF FM., podając informacje o ataku.

Informatykom udało się przywrócić działanie strony, ale Ministerstwo Finansów zdaje się nie podchodzić do całego zdarzenia poważnie. Widocznie jest to w różnych wersjach zdarzeń, które podaje w różnych miejscach.

Polskiej Agenci Prasowej przekazano, że „przerwa w działaniu portalu podatki.gov.pl wynikała z błędu technicznego”. Inne redakcje poinformowano o przeciążeniu wynikającym z dużego zainteresowania składaniem PIT-ów. Nieoficjalnie pozyskane informacje od kierownictwa resortu oraz państwowych służb zajmujących się cyberbezpieczeństwem przeczą tym doniesieniom. Eksperci stawiają na atak rosyjskich hakerów.

W tym chaosie informacyjnym przeciętna osoba nie ma jak zachować pewności, że jej dane dostarczane wraz z zeznaniami podatkowymi do fiskusa są bezpieczne.


Źródło: rmf24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...