TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sektor telekomunikacyjny najczęściej atakowaną branżą z chmury przez cyberprzestępców

Firmy z branży telekomunikacyjnej najczęściej atakowane przez cyberprzestępców z chmury spośród wszystkich sektorów gospodarki Ilość złośliwego oprogramowania dostarczanego w ten sposób jest o 7 proc. wyższa w porównaniu z innymi branżami gospodarki

Netskope Threat Labs opublikowało swój najnowszy raport badawczy, ujawniając rosnącą tendencję atakujących do nadużywania popularnych aplikacji korporacyjnych w celu dostarczania złośliwego oprogramowania firmom z branży telekomunikacyjnej. Ten rosnący trend ma miejsce w kontekście ciągłego wzrostu popularności aplikacji w chmurze w sektorze, w którym użytkownicy rzadko selekcjonują popularne aplikacje w tym Microsoft. Ilość złośliwego oprogramowania dostarczanego w ten sposób jest o 7 proc. wyższa w porównaniu z innymi branżami.

Użytkownicy z branży telekomunikacyjnej przesyłają i pobierają pliki do aplikacji w chmurze w podobnym tempie jak w innych branżach, ale mają tendencję do interakcji z mniejszą liczbą aplikacji w chmurze. Przeciętny użytkownik w tym sektorze korzysta z 24 aplikacji w chmurze miesięcznie, przy czym zdecydowanie preferuje rozwiązania firmy Microsoft. Właśnie Microsoft OneDrive, Teams i Outlook to trzy najpopularniejsze aplikacje w branży. Microsoft OneDrive jest również najpopularniejszą aplikacją do przesyłania danych, a 30 proc. użytkowników z sektota telekomunikacyjnego codziennie przesyła dane do OneDrive, czyli o 50 proc. więcej niż średnia dla wszystkich branż. Podobnie, Microsoft OneDrive jest najpopularniejszą aplikacją do pobierania w branży telekomunikacyjnej, z której pobiera dane 35 proc. użytkowników.

Odsetek pobrań złośliwego oprogramowania przez użytkowników z branży telekomunikacyjnej spadł zgodnie z globalnym trendem, osiągając najniższy poziom w drugiej połowie 2023 r. i zaczynając ponownie rosnąć na początku 2024 r. Najwięcej pobrań złośliwego oprogramowania odnotowano w przypadku aplikacji Microsoft OneDrive i GitHub, a następnie Outlook. Wśród najbardziej rozpowszechnionych rodzin złośliwego oprogramowania atakujących organizacje z branży telekomunikacyjnej znalazły się trojan zdalnego dostępu Remcos, downloader Guloader oraz infostealer AgentTesla.

Raport opiera się na zanonimizowanych danych użytkowych zebranych od ponad 2500 klientów Netskope z sektora telekomunikacyjnego, z których wszyscy uprzednio wyrazili zgodę na analizę ich danych w ten sposób.

Źródło: informacja prasowa Netscope

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze