Secure 2019 – bezpieczny (m)Obywatel

459

 

53 prelegentów, ponad 500 specjalistów z branży bezpieczeństwa IT z całego świata – to najkrótsze podsumowanie tegorocznej, 23. już edycji tej najstarszej w Polsce i jednej z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konferencji na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego – Secure. Wydarzenie otworzył minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W trakcie otwarcia konferencji szef MC przypomniał także, że e-usługi wyborcze cieszyły się w tym roku znacznie większą popularnością, niż w ubiegłych latach. Wnioski online o wpis do rejestru i dopisanie do spisu wyborców złożyło prawie 265 tys. osób. Mniej więcej połowa wniosków wpłynęła w ciągu ostatnich 24 godzin, kiedy to było możliwe.

W swoim wystąpieniu minister cyfryzacji poruszył też kwestie bezpieczeństwa aplikacji mObywatel, z której wielu Polaków skorzystało w trakcie ostatnich wyborów (przy odbiorze karty wyborczej).

Bezpieczeństwo i wiarygodność danych osobowych przechowywanych w mTożsamości, która jest częścią mObywatela, wynika z faktu, że każda osoba, której wydano taki dokument została uprzednio uwierzytelniona przy użyciu profilu zaufanego.

Dane użytkowników aplikacji są przechowywane w ich telefonach komórkowych w zaszyfrowanej formie, co wyklucza możliwość ich skopiowania/przeniesienia na inny telefon oraz posługiwania się nim przez osoby do tego nieuprawnione. Dane w mTożsamości są podpisane certyfikatem wydawanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. To element, którego nie można podrobić

[źródło: MC]