Satelitarny dostęp do internetu dla szkół

311
Polina Zimmerman pexels

Zainaugurowano europejski projekt SAT4EDU. Ma on pomagać europejskim instytucjom edukacyjnym z tzw. białych plam.

SAT4EDU jest to pilot satelitarnego dostępu szerokopasmowego do internetu dla szkół. Dotyczyć będzie placówek, które znajdują się w obszarach bez ostępu do internetu lub z dostępem niewystarczającym. To miejsca, które mają niewielkie szanse na uzyskanie dostępu do internetu w najbliższym czasie.  

– Chcemy, aby tzw. białe obszary mogły uzyskać dostęp do internetu, który powinien być prawem, a nie przywilejem – tłumaczy Robert Śmietanka, prezes zarządu SoftCream Software i leader konsorcjum firm realizujących projekt.

Program realizowany jest przez konsorcjum firm pod przewodnictwem SoftCream Software. Finansowany  jest przez Parlament Europejski i wdrażany przez Komisję Europejską. Zasięgiem obejmie szkoły w Polsce, Grecji i we Włoszech.

– Nie mamy wątpliwości, że dostęp satelitarny może być skuteczną metodą usprawnienia, urozmaicenia i uelastycznienia poziomu edukacji w instytucjach edukacyjnych – mówi Andrzej Halicki, europoseł, inicjator projektu.

Działania projektowe będą dotyczyły:
– instalacji sprzętu – anteny odbiorczo-nadawczej, modemów i routerów zapewniających transmisję dwukierunkową
– zapewnienia usługi dostępu szerokopasmowego poprzez umowę z dostawcą (Starlink, Astra)
– podłączenie do internetu komputerów szkolnych

– Urządzenia z dostępem do szerokopasmowej sieci staną się narzędziem dydaktycznym, będącym świetnym motywatorem, umożliwiającym efektywne kształcenie, a ja jestem dumny, że polska firma realizuje ten projekt – wyjaśnia  Andrzej Halicki.

Biorące udział w projekcie szkoły nie będą ponosiły kosztów związanych z jego realizacją oraz z utrzymaniem usługi.

Źródło informacji: SoftCream Software, Radio Opole