TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Saber vs CPPC – są pierwsze wyroki

Pod koniec maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyroki dotyczące
20 skarg złożonych przez spółkę Saber na rozstrzygnięcia podjęte przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Przypomnijmy, że według przedstawicieli zarządu Saber CPPC złamało prawo, a spółka została przez to bezprawnie pozbawiona możliwości uzyskania dofinansowania z naboru FERC na łączną kwotę ponad 437 milionów złotych.

Spółka na drodze sądowej zakwestionowała działania CPPC podjęte w ramach pierwszego naboru FERC na zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego. Według SABER po prostu nie było podstaw do odmowy udzielania dofinansowania. CPPC stoi zaś na stanowisku, że ma podstawę prawną by w uzasadnionych przypadkach odmówić zawarcia umowy o dofinasowanie projektu, jeżeli zachodzi obawa wyrządzenia szkody w mieniu publicznym w następstwie zawarcia umowy o dofinansowanie projektu.

Z drugiej jednak strony Saber wygrał poszczególne konkursy i uzyskał wcześniej pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, a także najwyższą punktację spośród wszystkich innych podmiotów starających się
o dofinansowanie. Otrzymała nawet zawiadomienie o wyborze do dofinansowania.

Sąd ma głos

Wiemy już, że w przypadku 12 zaskarżonych postępowań Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że CPPC nie mógł wobec Saber zastosować mechanizmu z art. 61 ust. 4 ustawy wdrożeniowej, czyli że nie zachodziło zagrożenie wyrządzenia szkody w mieniu publicznym. Także w przypadku pozostałych ośmiu postępowań, gdzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa przyznała spółce Saber negatywną ocenę merytoryczną, WSA uznał, że negatywne oceny była wydane z naruszeniem prawa.

– Od początku byliśmy pewni naszych racji, a wyroki jakie zapadły w Wojewódzkim Sądzie Administracyjny potwierdziły tylko nasze stanowisko – powiedział Dariusz Płatek, prezes SABER. – Będziemy dochodzili naszych praw i wymagali podpisania przez CPPC stosownych umów z naszą spółką, zgodnie z wygranymi postępowaniami. Wierzymy, że szybko dojdzie do tego i nie będzie wydłużany proces sądowy przez drugą stronę, co tylko zadziała na szkodę Skarbu Państwa, jeśli chodzi o potencjalne odszkodowania czy opłaty sądowe. Wyrok WSA jest jednoznaczny, a wręcz druzgocący i miażdżący. Projekty powinny ruszyć jak najszybciej, ponieważ dostęp do sieci szerokopasmowych jest kluczowy dla budowy społeczeństwa informacyjnego a także bezpieczeństwa Polski i rozwoju gospodarki kraju.

Zgodnie z zasadą dwuinstancyjnego postępowania, CPPC może jeszcze odwołać się od tego wyroku.

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze