TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rzecznik MŚP uznaje NIS2 za szkodliwą dla MŚP

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawia uwagi do zgłoszonego przez Ministerstwo Cyfryzacji projektu zmian ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma podnieść odporność na cyberzagrożenia. Zmiany mają też wdrożyć dyrektywę NIS2.

Adam Abramowicz wciąż jest Rzecznikiem MŚP i prowadzi na tym stanowisku działania.

Tym razem odniósł się do zmian ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i wdrożenia NIS 2. Chociaż zgadza się z ogólnymi założeniami dokumentów, do zauważa, że pociągają one nadmierne koszty i wysiłek organizacyjny dla mniejszych firm.

Abramowicz stwierdza, że:

„obowiązki nałożone projektem dla mniejszych podmiotów mogą stanowić duże wyzwanie organizacyjne oraz finansowe i w takim kontekście przeszkodę w wykonywaniu działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej”.

W jego opinii zawarte w projekcie nadregulacje w stosunku do dyrektywy NIS 2 nie zgadzają się z zasadą proporcjonalności. Jako takie sprzeczne są z Konstytucją Biznesu.

Apel do Ministra Cyfryzacji

Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl również wystosowała apel do Ministra Cyfryzacji w tym temacie. Autorzy piszą w nim:

„Projekt ustawy wprowadza nieuregulowaną w dyrektywie NIS 2 procedurę uznania danego dostawcy za dostawcę wysokiego ryzyka. Przedsiębiorca objęty ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa stanie przed perspektywą konieczności usunięcia sprzętu lub oprogramowania ICT dostarczanych przez takiego dostawcę w terminie 4 lub 7 lat, co odbywało się będzie na wyłączny koszt tegoż przedsiębiorcy”.

Wspólny głos Rzecznika MŚP  i przedsiębiorców wskazuje na konieczność przeprocedowania przez parlament projektu zmian ustawy po uprzednim przepracowaniu go przez rząd. Chociaż implementacja dyrektywy NIS 2 i zmiana ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa jest koniecznością, to należy przeprowadzić to z uwzględnieniem interesów rodzimych przedsiębiorców.

Brak uwzględnienia tego może doprowadzić do wyeliminowania z rynku wielu firm. Przez co zostanie on zagrożony zmonopolizowaniem przez większe podmioty, które poradzą sobie z wymogami. To doprowadzi do naruszenia zasad konkurencyjności, których Polska zobowiązana jest przestrzegać jako kluczowy członek Unii Europejskiej.

Źródło: Rzecznik MŚP

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...