Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców uznaje ryczałtowy ZUS za rozwiązanie szkodliwie dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Chodzi o konieczność opłacania comiesięcznych składek przez przedsiębiorcę niezależnie od uzyskanego przez niego wyniku finansowego. Musi to robić także w tych miesiącach, w których ma niski dochód lub w ogóle stratę.
Adam Abramowicz – Rzecznik MŚP mówi o tym, że tak skonstruowane przepisy dotyczące ryczałtowych składek ZUS wpędzają przedsiębiorców w długi. To z kolei może prowadzić do wyrzucani ich do szarej strefy czy utrudnia powstawanie nowych firm. Może też uniemożliwić tworzenie startupów, które często przez lata pracują bez większych dochodów.
Rzecznik MŚP wspomina także o absurdalnych sytuacjach, w których przedsiębiorca eksmitowany jest przez ZUS z mieszkania za długi. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości wpłacane są jako jego zaległe składki emerytalne. Nikt natomiast nie analizuje jak ma pracować i przede wszystkim gdzie mieszkać do czasu osiągnięcia wieku pozwalającego na emeryturę, gdy właśnie sprzedano jego mieszkanie.
Abramowicz wspomina Niemcy po czasach wojny, gdy opłacanie składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy było dobrowolne. Nie wiadomo jednak, jak porównać obecną sytuację Polski do sytuacji Niemiec po okresie zniszczenia wojennego i odbudowywania gospodarki z ruiny. Jednak to jest właśnie propozycja Rzecznika MŚP: wprowadzenie dobrowolności opłacania składki przedsiębiorców na ubezpieczenie emerytalne przy zachowaniu obowiązku składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Źródło: rzecnikmsp.gov.pl