TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rząd ogłosił tarczę antykryzysową dla przedsiębiorców i pracowników

212 mld zł, tj. blisko 10 proc. PKB przeznaczy rząd na działania związane z usunięciem negatywnych skutków w gospodarce. Tarcza antykryzysowa opiera się na pięciu filarach.

Premier podczas konferencji prasowej podkreślił, że epidemia koronawirusa to największe wyzwanie z jaką mierzy się Polska w XXI wieku, a działania, jakie podjął polski rząd mają na celu powstrzymanie bankructw, zamykanie zakładów czy utratę miejsc pracy.

Działania te będą dotyczyć kilku najbliższych miesięcy.

– To dwa, trzy, cztery krytyczne miesiące, w czasie których – mamy nadzieję – epidemia zacznie ustępować i będziemy mogli wracać do normalności – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Tarcza antykryzysowa obejmie 5 filarów

Bezpieczeństwo pracowników – o wartości 30 mld zł.

Finansowanie przedsiębiorstw – o wartości 74 mld zł.

Ochrona zdrowia – o wartości 7,5 mld zł.

Wzmocnienie systemu finansowego  – o wartości 70,3 mld zł.

Program inwestycji publicznych  – o wartości 30 mld zł.

Najważniejsze działania pakietu antykryzysowego

Wsparcie w wypłacie wynagrodzeń pracowników w firmach z problemami

Państwo pokryje połowę wynagrodzenia pracownika. Limit dopłaty wyniesie 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r.

Odroczona zostanie płatność składek na ZUS o 3 miesiące. Późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty. A odroczenie i rozłożenie na raty składek ZUS – nastąpi bez dodatkowych bez opłat.

Ponadto z ZUS dla osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne (zlecenia, dzieło) oraz dla osób  samozatrudnionych nastąpi wypłata w postaci jednorazowego świadczenia miesięcznego w kwocie ok. 2 tys. zł brutto.

Małe i średnie firmy

Mikroprzedsiębiorcy, którzy przez pół roku utrzymają zatrudnienie pracowników na tym samym poziomie – udzielona zostanie bezzwrotna pożyczka do 5 tys. zł. Rozszerzony zostanie program gwarancji de minimis BGK. Podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc. Firmy z problemami otrzymają wsparcie w spłacie leasingu. Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych kwotę 1,7 mld zł.

System bankowy stabilny

Obok Mateusza Morawieckiego, na wspólnej konferencji prasowej wystąpił prezes Narodowego Banku Polskiego, a także ministrowie: finansów, rozwoju oraz rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśniła, że z wypłaty świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości ok. 2 tys. zł będzie mogło skorzystać ok. 2,2 mln osób, a koszt dla Funduszu Pracy wyniesie ok. 9 mld zł.

Minister finansów Tadeusz Kościński poinformował, że o miesiąc lub dwa przesunięte zostaną terminy składania deklaracji podatkowych. Ich późniejsze składanie nie będzie się łączyło z żadnymi kosztami – wyjaśnił. Jak dodał, pobór podatku od sprzedaży detalicznej zostanie odroczony do końca roku.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zapewnił, że system bankowy jest stabilny i dobrze zaopatrzony w kapitał. Mamy gotówkę w rezerwie – podkreślił.

Źródło: premier.gov.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...