TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rynek pracy – chwilowa stabilizacja

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w lipcu 2020 roku nie zmieniła się w stosunku do czerwca. Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia wynosi obecnie 6,1 proc. Sytuacja jest jednak niepewna.

Wprawdzie z sierpniowej edycji badania „KoronaBilans MŚP” wynika, że niemal co piąta firma (ponad 17 proc.) planuje zwiększyć zatrudnienie (w poprzedniej edycji badania takie deklaracje składało 14,8 proc. firm), jednocześnie jednak większa liczba pracowników niepokoi się o utrzymanie zatrudnienia.

Faktycznie zwolnienie pracowników w najbliższych trzech miesiącach planuje natomiast 7,7 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP. Odsetek ten utrzymuje się także na podobnym poziomie w porównaniu do ostatnich miesięcy. Trend zależy więc od konkretnej branży.

Różne tendencje występują także w kwestii wynagrodzeń. W wielu przypadkach pracownikom obniżane są pensje lub skrócany jest czasu pracy niejako w zamian utrzymanie stanowisk. Jednocześnie z badania „Priorytety płatności firm” przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że najwyższym priorytetem płatności firm są właśnie pensje.

“Przedsiębiorcy mają świadomość, że aby po pandemii odrobić straty, muszą mieć doświadczony i zaangażowany zespół. Dlatego tak ustalają listę płatności, aby pracownicy byli na pierwszym miejscu. Bez nich firma nie przetrwa” – czytamy w podsumowaniu KRD.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...