TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rozwój rynku ICT oczami Dulki

4 kwietnia 2021 roku ruszyła kampania „Biznes w e-commerce”. Organizuje ją  Mediaplanet wraz z tygodnikiem „Wprost”. O wypowiedź na temat rozwoju rynku ICT został poproszony Andrzej Dulka, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

PIIT  działa na rzecz cyfrowej transformacji gospodarki i modernizacji państwa. W ramach tych działań udzieliła też wsparcia informacyjnego projektowi „Biznes w e-commerce”. Chodzi głównie o wiedza z zakresu zmian i możliwości sektora ICT. O czym też opowiedział Andrzej Dulka.

Kondycja gospodarki obecnie w dużym stopniu powiązana jest z rozwojem ICT. Dlatego tak istotny jest rozwój cyfryzacji. Dulka zaznacza, że istotnym kierunkiem jest rozwój modelu chmury oraz coraz większa akceptacja dla tego rozwiązania. Jak wskazuje raport  PIIT i IDC „Rynek IT i telekomunikacji w Polsce 2020” zwiększają się wydatki na usługi cloud. W Polsce  w 2018 r. wzrosły one o 300 mln USD.

– Możliwość łączenia różnych środowisk IT pozwoli na tworzenie cyfrowych ekosystemów, które mogą generować zupełnie nowe wartości – mówi Andrzej Dulka.

Według IDC 20 proc. przychodów w roku 2025 będzie wynikiem usług oferowanych dzięki współpracy branż, które wcześniej ze sobą nie współpracowały.

Warto też zwrócić uwagę na Internet Rzeczy, który jest kolejnym sektorem szybko się rozwijającym. Jego funkcjonowanie  to połączenie informatyki i automatyki przemysłowej, co w rezultacie będzie wsparciem dla  Przemysłu 4.0.

– Idąc dalej, dynamicznie rozwija się rynek analiz Big Data, sztuczna inteligencja, a także technologia blockchain, która może służyć nie tylko do uwierzytelniania transakcji finansowych, ale także np. transparentności prac nad projektami – uzupełnia Dulka.

Istotnym znaczeniem rozwoju cyfryzacji jest dążenie do zielonej transformacji. Cyfrowe inwestycje mogą być ukierunkowane na  redukcję emisji CO2 , a sektor ICT może wspierać politykę klimatyczną.

– Kryzys klimatyczny jest też bezpośrednim zagrożeniem dla samej infrastruktury IT. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych podniesienie się poziomu oceanów o 30 cm może zalać prawie 4 tys. km sieci światłowodowych – przekonuje Dulka.

Widać, że rozwój branży ICT jest wieloaspektowy. Sprawne działania w tych obszarze mogą przynieść korzyści na wielu płaszczyznach społeczno-gospodarczych.

Źródło: www.poradnikbiznesu.info

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...