TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rozwój regionów możliwy dzięki 5G i cyfryzacji gmin

Podczas panelu „Cyfrowa gmina – akcelerator nowego biznesu i szansa na rozwój” eksperci rozmawiali o upowszechnieniu nowych technologii w regionach. Potrzebna do tego jest przede wszystkim odpowiednia infrastruktura telekomunikacyjna, ale również podnoszenie kompetencji cyfrowych.

Panel „Cyfrowa gmina – akcelerator nowego biznesu i szansa na rozwój” odbył się podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego w Mikołajkach. Cyfryzacja regonów jest szansą na polepszenie jakości życia mieszkańców i to w różnych zakresach takich jak zdrowie, rolnictwo czy optymalizacja zużycia energii. Nie da się tego dokonać bez pozytywnego nastawienia gmin do procesu cyfryzacji.

– Obecnie ucyfrowienie i możliwość skorzystania z e-usług stanowią ważny element rozwoju regionów. Jednak zawsze trzeba pamiętać o użytkowniku końcowym. Dlatego tak ważna jest wiedza i inwentaryzacja przestrzeni. Małe ośrodki często nie mają zasobów i środków na wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych – tłumaczył Jacek Oko, prezes UKE.

Dlatego rozwój infrastruktury powinien iść w parze z umiejętnościami cyfrowymi. Coraz więcej osób korzysta z e-usług. Chociażby z profilu zaufanego pozwalającego załatwić wiele spraw urzędowych przez internet. Jednak ciągle w obszarze kompetencji cyfrowych widoczne są braki.

– Przeprowadziliśmy niedawno badania, które wykazały właściwie brak kompetencji cyfrowych u dzieci i młodzieży w Polsce. 47 proc. ankietowanych ma jedynie na podstawowym poziomie. Średnia Unii Europejskiej w tym zakresie wynosi 57 proc. – mówiła Magdalena Biernat, członkini zarządu Centrum Cyfrowego  – Wyniki badań wskazują też, że polska szkoła nie uczy krytycznego myślenia odnośnie internetu. Dlatego tak ważne jest określenie potrzeb, a następnie wdrożenie edukacji w zakresie kompetencji cyfrowych – dodała.

Oczywiście nie można zapominać o infrastrukturze, które zagwarantuje dostęp do szybkiego internetu tym, którzy ze swoich umiejętności cyfrowych będą chcieli korzystać.

– Jedną z dróg prowadzących do ucyfrowienia gmin jest sieć 5G. To najnowocześniejszy standard telefonii komórkowej, który jest już dostępny w Polsce. To początek ewolucji technologicznej, która w przyszłości pozwoli na znacznie szybsze przesyłanie danych i stabilniejsze łącze internetowe  – przekonywał Michał Ziółkowski, członek zarządu ds. techniki, PLAY Polska.

Ale tutaj dochodzimy do tematu aukcji ogłaszanej przez Prezesa UKE, która poprzedza udostępnianie częstotliwości dla operatorów telekomunikacyjnych, której termin ciągle jest odkładany.

Źródło: PAP/mediaroom

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...