TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rozliczanie faktur i VAT na ISP Forum

Chwilowy powrót zimy nie wpływa na ogień dyskusji na ISP Forum. Nawet w przypadku, gdy krew w żyłach mrozi temat faktur i VAT. Najnowsze tematy znajdziecie na subforum Księgowość, finanse, windykacja, banki.

W omawianym wątku – Termin na zaksięgowanie faktury z zagranicy – użytkownik zapytał o termin księgowania faktury otrzymanej od zagranicznego kontrahenta: “Czy to prawda że fakturę z zagranicy należy zaksięgować w miesiącu jej wystawienia lub w miesiącu w którym zostało udokumentowane otrzymanie towaru?”.

Odpowiedź, podparta danymi z portalu księgowsc.infor.pl, znalazła się szybko. Podatnik, który jest zobowiązany do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)*,  zazwyczaj wykazuje podatek należny w rozliczeniu za okres, w którym została wystawiona faktura.

Jak wygląda powyższy wymóg, gdy towar dotrze z załączoną fakturą w kolejnym okresie podatkowym? Analizy przepisów dokonał kolejny użytkownik: “Wynika, że w przypadku […]  jedyną możliwością jest złożenie korekty do deklaracji VAT”. Oczywiście to sytuacja, w której nie został wykazany podatek należny na podstawie innych dowodów księgowych.

W dyskusji pojawił się też odniesienie do najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zasady dającej trzy miesiące na neutralne rozliczanie VAT. TSUE stwierdził, iż niezgodne z Dyrektywą VAT są polskie przepisy uzależniające prawo do „neutralnego” rozpoznania transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od tego, aby VAT należny był wykazany w prawidłowej deklaracji podatkowej złożonej w terminie trzech kolejnych miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

Z wyrokiem TSUE można zapoznać się tutaj. Na ISP Forum możecie natomiast wziąć udział w dyskusji dotyczącej nie tylko tego tematu.

* Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) to nabycie prawa do rozporządzania towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego (inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu) przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Źródło: księgowsc.infor.pl / deloitte.com

Inne posty warte uwagi:

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze