TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rosyjskie sieci komórkowe bez roamingu w Ukrainie

Ukraina wyłączyła na swoim terenie możliwości roamingu rosyjskich sieci komórkowych. Ma to utrudnić komunikacje żołnierzom rosyjskim. W efekcie odbierają oni telefonu napotkanym cywilom, czasem grożąc śmiercią.

Ukraina broni się nie tylko w walce militarnej, ale też poprzez stronę techniczną. Jednym z działań było wyłączenie roamingu dla rosyjskich sieci komórkowych, o czym poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Utrudnia to komunikację między żołnierzami Federacji Rosyjskiej okupującymi Ukrainę. W odwecie odbierają oni telefony napotkanej ludności cywilnej, grożąc śmiercią w razie odmowy. Wiemy jednak, że mieszkańcy Ukrainy są narodem walecznym, co udowadniają przed ostatnie dni. Dlatego czasem dochodzi do najgorszego, jak w przypadku mężczyzny w Berdiańsku. Odmówił on oddania telefonu i został zastrzelony.

Jednak to nie znaczy, że z tej decyzji należy się wycofać. Każde utrudnienie ataku jest krokiem w dobrą stronę. Ukraiński regulator telekomunikacyjny zaapelował też do europejskiego odpowiednika – BERC i państw członkowskich UE o takie same działania czyli wyłączenie roamingu dla sieci rosyjskich.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy odniosła się również do informacji o instalowaniu przez stronę rosyjską sprzętu do zakłócania sieci na terenie Ukrainy. Komunikat pojawił się na Telegramie:
„Drodzy Ukraińcy, dziś rozpowszechnia się nowy fałsz, że „okupanci instalują sprzęt do komunikacji mobilnej, który może zakłócać nasze sieci”. Dalej znajdują się „wskazówki”, jak wybrać odpowiednią sieć.
Oficjalnie deklarujemy: lepiej, aby okupanci postawili świece zamiast sprzętu.”

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...