Rośnie polska sieć LoRaWAN. Dołączył do niej ISLAND-SERWIS-NET

97

ISLAND-SERWIS-NET działający w Międzyzdrojach w powiecie kamieńskim dołączył do lokalnych operatorów telekomunikacyjnych zaangażowanych we wdrożenie technologii LoRaWAN na terenie całej Polski.

Trwa budowa polskiej sieci LoRaWAN w ramach przedsięwzięcia Polski Internet Rzeczy realizowanego przez Projekt MdI (MiŚOT dla Internetu Rzeczy). Przez cały rok nadajniki tego systemu komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu o małej mocy, rozsyłane były do małych i średnich operatorów. Docelowo Grupa MiŚOT stawia sobie za cel wdrożenie tej technologii w każdym powiecie.

– Technologia LoRaWAN czyli z angielskiego Long Rage Wide Area Network opiera się na innowacyjnym podejściu do wykorzystania pasma radiowego poprzez jego szczególną modulację – mówi Tomasz Brol, ekspert Grupy MiŚOT. – To konkretny wynalazek opracowany przez firmę Semtech. Największą innowacją, jaką oferuje jest możliwość zbierania danych z ogromnej liczby czujników umieszczonych na niewielkim obszarze.

Firma ISLAND-SERWIS-NET powstała w 1989 roku. Swoją działalność rozpoczynała w zakresie serwisu sprzętu RTV. Firma do dziś istnieje na rynku i rozwija swoją działalność ciągle poszerzając asortyment dostępnych usług.
W odpowiedzi na wzrost popytu na usługi teleinformatyczne ISLAND-SERWIS-NET uruchomił usługę szerokopasmowego dostępu do Internetu. W latach 2002-2013 usługa ta opierała się głównie na technologii radiowej oraz okablowaniu strukturalnym LAN 100 Mbit/s. Od 2014 Firma rozpoczęła gruntowną modernizację sieci. Głównym założeniem jest zmiana technologii na sieć szkieletową światłowodową. Jednocześnie stale poszerza ofertę produktów i usług teleinformatycznych. Wykorzystuje przy tym najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dzięki czemu uruchamia wiele szerokopasmowych usług teleinformatycznych.

Technologia przyszłości

Włączenie się w budowę sieci LoRaWAN pozwoli tej firmie nie tylko na uruchomienie nowatorskich, lokalnych rozwiązań związanych z Internetem Rzeczy (opracowane są już np. aplikacje, dzięki którym trasa śmieciarki w danej gminie obejmie tylko zapełnione do określonego poziomu pojemniki), ale też projektów ogólnokrajowych, takich jak kompleksowe monitorowanie łańcucha dostaw.

Inicjatorzy projektu Polski Internet Rzeczy podkreślają, że otwiera to nowe możliwości dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Dzięki tej technologii wielu małych operatorów, którzy zaczynali jako małe sieci sąsiedzkie, wkrótce może stać się lokalnymi liderami inteligentnych technologii.

– Wysyłając nadajniki do lokalnych operatorów w całej Polsce chcemy osiągnąć przewagę konkurencyjną oraz gotowość do pierwszych komercyjnych wdrożeń tej technologii już w 2023 roku – podkreśla Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe i MiŚOT SA. – Naturalne w związku z tym było dla nas także zaangażowanie się w spotkania z administracją rządową i włączenie w prace Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy, które jest forum dialogu administracji rządowej ze stroną społeczną: biznesem, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi i naukowo-badawczymi – dodaje.

Dołączyć do projektu można tutaj: Polski Internet Rzeczy.

Według szacunków ekspertów mali i średni operatorzy telekomunikacyjni mają docelowo szansę na co najmniej 20 proc. rynku LoRaWAN w Polsce.